Environmental considerations in competition regulations
Rekabet hukuku mevzuatında çevreci mülahazalar
- Tez No: 785110
- Danışmanlar: PROF. DAVID HULL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Université libre de Bruxelles (École polytechnique de Bruxelles)
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Rekabet hukuku mevzuatında çevresel kaygılar, son zamanlarda AB'de en tartışmalı tartışma konularından biri haline geldi. İlgili yönetmeliğin revize edilme süreci sonuçlanmaya yaklaştıkça tartışmalar kademeli olarak kutuplaştı. Bazıları, mevcut çevresel hedeflere ulaşmak için rekabet düzenlemelerinde değişikliklerin getireceği gevşemenin gerekli olduğunu savunurken, diğerleri rekabet düzenlemelerinin katı hedeflerin uygulanmasının yeterli olacağını öne sürmektedir. Bu makale, belirli sürdürülebilirlik anlaşmalarınına daha fazla yer açılmasına lüzum olduğunu kabul ederken, rekabet düzenlemelerinin gevşetilmesi üzerine olan görüşleri eleştirmeyi amaçlamaktadır. Rekabetin uygulanmasında çevresel hususların ne ölçüde dikkate alınacağını belirlemek için rekabet kurallarının icrası ile sürdürülebilirliğin etkileşimi araştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
Environmental considerations in competition enforcement have recently become one of the most controversial debate topics in the EU. The wait for the imminent revision of horizontal guidelines has polarized the discussions gradually. Some argue that a relaxation brought about a modification in the competition regulations is requisite in achieving the current environmental goals, while others propose that strict enforcement of competition regulations will suffice. This paper aims to criticize suggestions in favor of the relaxation of competition regulations while acknowledging that particular sustainability agreements are worth creating more room for. The interplay of competition enforcement and sustainability is investigated in order to determine to what extent environmental considerations shall be regarded in competition enforcement.