Siber-alan'ın felsefesi
Philosophy of cyberspace
  1. Tez No: 785122
  2. Yazar: ATEŞ BURÇAK ECEVİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN ALİY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu tezde siber-alanın, günümüzde sahip olduğu yer ve ortaya çıkardığı problemler nedeniyle felsefenin ilgilenmesi gereken alanlardan biri olduğu ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bunu yaparken ilk olarak diğer sosyal-beşeri disiplinlerin siber-alanı nasıl ele aldığı incelenmiş ve böylece felsefenin ilgilenmesi gereken problemler açığa çıkarılmıştır. Ortaya çıkan problemleri ele almak için siber-alanın gerçeklik ile ilişkisi sorgulanmış, bu sorgulama siber-alanın fiziksel olmayan uzamı göz önünde bulundurularak zihin-beden düalizmi üzerinden ele alınmış ve böylece söz konusu siber-alan olduğunda, felsefenin ahlaki bir zeminde konuşabilmesinin şartları ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Siber-alanla birlikte önemli bir problem teşkil eden başkalarıyla olan etik ilişkilerimiz, siber-alanın fiziksel olmayan uzamı düşünülerek“ben”ve“öteki”çerçevesinde ele alınmış ve böylece ortaya çıkan etik sorunlar gösterilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it has been tried to reveal that cyberspace is one of the fields that philosophy should be interested in due to the place it has today and the problems it poses. In doing so, it was first examined how other social-humanitarian disciplines dealt with cyberspace, and thus the problems that philosophy should deal with were revealed. In order to address the emerging problems, the relationship of cyberspace with reality was questioned, this questioning was handled through mind-body dualism, considering the non-physical space of cyberspace, and thus, the conditions for philosophy to speak on a moral ground when it comes to cyberspace are tried to be revealed. Our ethical relations with others, which pose an important problem with the cyber-field, have been handled within the framework of“the other”and“I”considering the non-physical field of the cyberspace, and thus the ethical problems that have arisen have been tried to be shown.