Foliküler aspirasyon sıvısından izole edilen kumulus ooforus kompleksi hücreleri kullanılarak oosit maturasyonunun erken tayini
Early detection of oocyte maturation using cumulus oophorus complex cells isolated from follicular fluid
- Tez No: 958961
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞRI ÖNER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
Normoresponder (NOR) terimi tüp bebek tedavisi gören hastalarda kontrollü ovaryan stimülasyona normal yanıt veren, oosit sayısı 7 ve üzeri olan, herhangi bir genetik, biyokimyasal ya da fizyolojik sorunu bulunmayan vakalar için kullanılan bir terimdir. Düşük over rezervi (DOR) ise oosit sayısının genetik, biyokimyasal veya fizyolojik nedenlerle yaşa göre beklenenden az olması durumudur. Oosit matürasyon süreci nükleer ve sitoplazmik olgunlaşmayı içerir ve bu süreç gen ifadesinin epigenetik modifikasyonları ile düzenlenmektedir. Oosit matürasyon sürecinde Siklin-B3 (CCNB3) ve siklin-A2 (CCNA2) genlerinin görevli olduğu düşünülmekle beraber bu genlerin oosit matürasyon sürecinde yer alan Metafaz-I (MI) ve Metafaz-II (MII) fazlarındaki ekspresyon profilleri ile temel regülasyonu tam olarak bilinmemektedir. Kısa kodlamayan RNA'lar hedefledikleri transkripsiyonu epigenetik olarak düzenleyen RNA dizileri iken; mikro RNA'lar (miRNA'lar) hedef genlerin post-transkripsiyonel ve translasyonel olarak baskılanmasında görevlidir. Bu tez çalışmasında, tüp bebek merkezlerine başvuran NOR ve DOR hastaların MI ve MII oositlerinin folikül aspirasyon sıvılarından (FAS) izole edilen kumulus ooforus kompleksi (COC) hücrelerinde CCNB3 ile CCNA2 genleri ile bu genleri hedefleyen miR-17, miR-106b, miR-190a ve miR-1275'in ekspresyon profillerini belirlemek ve MI'den MII fazına geçişteki etkilerini incelemek amaçlanmaktadır. İstanbul Bahçeci Sağlık Grubu Üremeye Yardımcı Tedavi Merkezine (ÜYTE) başvuran 30'ar NOR MI, NOR MII, DOR MI ve DOR MII hastalarının oositlerini çevreleyen COC hücrelerinin bulunduğu atık FAS sıvıları toplandı. COC hücreleri izolasyonunu takiben total RNA izolasyonu gerçekleştirildi. Revers transkripsiyon ile cDNA sentezi, ardından CCNB3 ve CCNA2 gen ekspresyonları ile bu genleri hedefleyen miR-17, miR-106b, miR-190a ve miR-1275'in ekspresyonları qRT-PCR kullanılarak belirlendi. Ayrıca, COC hücrelerinin yayma preperatları hazırlanarak hematoksilen-eozin boyama ile morfolojileri ve immunohistokimyasal yöntem uygulanarak ise CCNA2 ile CCNB3'ün protein ekspresyonları değerlendirildi. Toplanan hastaların meta verileri de analiz edildi. Elde edilen veriler istatistiksel olarak SPSS IBM 26.0 programı kullanılarak değerlendirildi. CCNA2 gen ekspresyonu NOR grubu MII fazında MI fazına göre istatistiksel olarak anlamlı bir artış gözlendi (p0.05). Hematoksilen-eozin boyama sonuçlarına göre NOR MI, NOR MII, DOR MI ve DOR MII gruplarında hücrelerin ve çekirdeklerin şekli, çekirdeklerinin görünümü, hücre sitoplazması miktarı ve hücre yoğunluğu açısından farklılıklar gösterdiği belirlendi.
Özet (Çeviri)
Normoresponder (NOR) is a term used for patients undergoing IVF treatment who respond normally to controlled ovarian stimulation, have an oocyte count of 7 or more, and do not have any genetic, biochemical or physiological problems. Diminish ovarian reserve (DOR) is a condition in which the number of oocytes is lower than expected because of genetic, biochemical or physiological reasons. Oocyte maturation process involves nuclear and cytoplasmic maturation and is regulated by epigenetic modifications of gene expression. Cyclin-B3 (CCNB3) and cyclin-A2 (CCNA2) genes are thought to be involved in the oocyte maturation process, but the expression profiles and basic regulation of these genes in Metaphase-I (MI) and Metaphase-II (MII) phases of the oocyte maturation process are not fully known. Short non-coding RNAs are RNA sequences that epigenetically regulate targeted transcription, while micro RNAs (miRNAs) are involved in post-transcriptional and translational repression of target genes. The aim of this thesis was to determine the expression profiles of CCNB3 and CCNA2 genes and miR-17, miR-106b, miR-190a and miR-1275 targeting these genes in the cells of the cumulus oophorus complex (COC) isolated from the follicular aspiration fluid (FAS) of MI and MII oocytes of NOR and DOR patients admitted to IVF centres and to examine their effects on the transition from MI to MII phase. FAS fluid containing COC cells surrounding the oocytes of 30 NOR MI, NOR MII, DOR MI and DOR MII patients admitted to Istanbul Bahçeci Health Group Assisted Reproductive Treatment Centre (ART) was collected. Following the isolation of COC cells, total RNA isolation was performed. Subsequently, cDNA synthesis by reverse transcription, CCNB3 and CCNA2 gene expressions and the expressions of miR-17, miR-106b, miR-190a and miR-1275 targeting these genes were determined by qRT-PCR. Smear preparations of COC cells were prepared and their morphology was evaluated by hematoxylin-eosin staining and protein expression of CCNA2 and CCNB3 was evaluated by immunohistochemistry. Metadata of the collected patients were also analysed. The obtained data were statistically evaluated using SPSS IBM 26.0 programme. CCNA2 gene expression showed a statistically significant increase in NOR MII phase compared to MI phase (p0.05). According to hematoxylin-eosin staining results, it was determined that NOR MI, NOR MII, DOR MI and DOR MII groups showed differences in terms of the shape of cells and nuclei, appearance of nuclei, amount of cell cytoplasm and cell density.