2,5 litrelik direkt enjeksiyonlu motorlarda görülen biyel kesme probleminin incelenmesi
Investigation of broken connecting rod problem in 2,5 liter direct injection diesel engines
  1. Tez No: 78515
  2. Yazar: BÜLENT YENİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAHİR KARASU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
İV ÖZET Bu çalışmada 2.5 litrelik direkt enjeksiyonlu motorların doğal çalışma şartlarında arızalanmasına neden olan“ Biyel Kesme ”probleminin çözümü için yapılan çalışmalar anlatılmıştır. Probleme neden olabilecek montaj, imalat ve dizayn kaynaklı faktörler, ölçümsel deneysel ve teorik çalışmalar kullanılarak değerlendirilmiştir. Probleme neden olan faktörler belirlenip montaj hattında ve imalat proseslerinde iyileştirmeler yapılmıştır. Problemin çözümü için ilgili motor parçalarında yapılan dizayn değişiklikleri seri imalatta devreye alınmadan önce çeşitli testlerle doğrulanmıştır.Metalurjik analizler ve boyutsal ölçümler laboratuvar bünyesinde, testler ise motor test odalarında gerçekleştirilmiştir. Probleme neden olabilecek faktörler çok fazla sayıda ve çeşitli uzmanlık alanları ile ilişkilidir. Problemin çözümü için geniş bir yelpazede bilgi birikimiyle yürütülen metodlu bir çalışmaya gerek duyulmuştur.Bunun için çözüm aşamasında“ 8 Disiplin Problem Çözme Metodu ”kullanılmıştır. Anahtar kelimeler : Dizel Biyel Kep Civata Kırılma
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the work for solving“Broken Connecting Rod”problem which causes 2.5 liters Direct Injection Engines to fail at natural operating conditions was examined. The root causes of the problem which are related with assembly, production and design were evaluated by using measuremental, experimental and theoretical methods. Firstly, the factors that cause the problem were defined and then improvements were made at assembly and production line. The new design of related engine parts was revised and it was verified by tests before being used for serial production. Metallurgical analysis and dimensional measurements were made at laboratories, the tests were made at Engine Test Rooms. There are a lot of factors which may cause the problem and they are related with different experting areas. A methodical study was required to solve the problem. For this reason,“ 8 Discipline Problem Solving Method ”was used. Keywords : Diesel Connecting-Rod Cap Bolt Broken