Düzgün uzayların kompaktifikasyonu
Compactification of uniform spaces
  1. Tez No: 78516
  2. Yazar: NUR KURT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAHMUT KOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
IV ÖZET Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde topolojik uzaylarla ilgili bazı temel tanım ve gerçekle verilecektir, ikinci bölümde süzgeçler ve ultrasüzgeçler tanıtılarak bunla: m bazı temel özellikleri araştırılacaktır. Üçüncü bölümde düzgün uzaylar tanıtılarak bunların temel özellikleri araştırılacaktır. Dördüncü bölümde yakın ultrasüzgeçler tanıtılacak ve bunların bazı temel özellikleri araştırılarak düzgün bir uzayın kompaktifikasyonu yakın ultrasüzgeçler cinsinden elde edilecektir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This thesis divided into four chapters. Chapter I is devoted to definitions and some basic facts concerning topologies on a non-empty set. Chapter II is devoted to filters and ultrafilters on a non-empty set and investigate some of their properties. Chapter III is devoted to uniform spaces and investigate some of their properties. Chapter IV is devoted to compactification of a uniform space in terms of the concept of near ultrafilter. In the first part of this chapter we first define near ultrafilters and study some of their properties. In the second part, we will construct the compactification X of a uniform space X in terms of the concept of near ultrafilters and investigate some properties of the space X.