Çalışan ve çalışmayan kadınların ekonomik şiddete uğrama düzeyleri: Isparta ili örneği
The levels of economic violence of employed and unemployed women: Isparta city sample
  1. Tez No: 785152
  2. Yazar: TUĞÇE YAĞMUR TUNCER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURŞİT IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Her şeyden önce bir insanlık suçu olan şiddet kavramı günümüzde toplumsal bir sağlık sorunu haline gelmiştir ve şiddet oranlarındaki artış, bu suçu engellemeye yönelik alınan tedbirlerin ve hukuki düzenlemelerin uygulamada yetersiz kaldığını göstermektedir. Şiddetin her türlüsü tehlikelidir ancak ekonomik şiddet, çoğu zaman maruz kalınan kişiler tarafından algılanamayacak kadar tehlikelidir. Aynı zamanda diğer şiddet türlerinin kimi zaman nedeni kimi zamanda sonucu olarak karşımıza çıkan ekonomik şiddet, bireyi fakirleştiren ve bireyin diğer şiddet türlerine boyun eğmesine neden olan çok önemli bir şiddet türüdür. Ekonomik şiddetin diğer şiddet türlerinde olduğu gibi aile içinde başlaması ve bu şiddete en çok maruz kalan bireylerin kadınlar olması çalışma evreninin belirleyicisi olmuştur. Bu çalışma, aile içinde kadına yönelik ekonomik şiddetin, seçilmiş demografik ve sosyo-ekonomik değişkenlerle arasında bir ilişki olup olmadığını tespit etmek ve kadınların bu şiddete maruz kalma durumlarını incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmanın örneklemini Isparta İl Merkezi'nde yaşayan 313 çalışan ve 111 çalışmayan kadın oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak yapılan literatür taraması sonucu elde edilen uyarlanmış aile içi ekonomik şiddet anketi kullanılmıştır. Araştırma verilerine göre, hem çalışan hem de çalışmayan kadınların aile içi ekonomik şiddete maruz kaldığı sonucuna varılmıştır. Ayrıca demografik ve sosyo-ekonomik değişkenlerle aile içi ekonomik şiddet arasında hem çalışan hem de çalışmayan kadınlar için anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
First of all, the concept of violence, which is a crime against humanity, has become a social health problem today and the increase in violence rates shows that the measures and legal regulations taken to prevent this crime are insufficient in practice. All forms of violence are dangerous however Economic violence is often too dangerous not to be perceived by those exposed to it. At the same time, economic violence, which is sometimes the cause and sometimes the result of other types of violence, is a very important type of violence that impoverishes the individual and causes the individual to submit to other types of violence. The beginning of economic violence in the family as in other types of violence and the fact that the individuals most exposed to this violence are women have been the determinants of the working population. This study was carried out to determine whether there is a relationship between economic violence against women in the family and the selected demographic and socio-economic variables and to examine the exposure of women to this violence. The sample of the study consists of 313 employed and 111 unemployed women living in Isparta City Center. It has been the adapted domestic economic violence questionnaire which was obtained as a result of the literature review as a data collection tool in the research. According to the research data, It has been shown that both employed and unemployed women are exposed to economic violence. In addition, significant differences were found between demographic and socio-economic variables and domestic economic violence between both employed and unemployed women.