Kahkaha terapisi ve bilinçli farkındalık uygulamalarının hemşirelerin yorgunluk ve iş performans algıları ile dikkat düzeyleri üzerindeki etkisi
The effect of laughter therapy and mindfulness practices upon nurses' fatigue and job performance perception and attention level
  1. Tez No: 785151
  2. Yazar: NAGİHAN KÖROĞLU KABA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAVVA ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Randomize kontrollü deneysel nitelikteki bu çalışma, kahkaha terapisi ve bilinçli farkındalık uygulamalarının hemşirelerin yorgunluk ve iş performans algısı ile dikkat düzeyleri üzerindeki etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Karadeniz Bölgesindeki bir üniversite hastanesinde yürütülen çalışmanın örneklemini 33 kahkaha, 34 bilinçli farkındalık ve 34 kontrol grubu olmak üzere toplam 101 hemşire oluşturmuştur. Veriler, Kişisel Bilgi Formu, Chalder Yorgunluk Ölçeği, Bilgisayar Tabanlı Sürdürülebilir Dikkat Testi, Stroop Testi Çapa Formu ve Bireysel İş Performansı Ölçeği ile toplanmıştır. Çalışmada, kahkaha ve bilinçli farkındalık grubundaki hemşirelere sekiz hafta boyunca haftada iki kez ilgili uygulamalar yaptırılmıştır. Kontrol grubundaki hemşirelere herhangi bir girişimde bulunulmamıştır.
Özet (Çeviri)
This randomized controlled experimental study aimed to identify the effect of laughter therapy and mindfulness practices upon nurses' fatigue and job performance perception and attention level. The sample study of the study done at a university hospital in Black Sea Region was consisted of 101 nurses 33 nurses in the laughter group, 34 in the mindfulness group and 34 in the control group. Data were gathered using Information Request Form, Chalder Fatigue Scale, Computerized Sustained Attention Test, Stroop Test Çapa Version and Individual Work Performance Qestionnaire. In the study, the relevant practices were provided to the nurses in the laughter and mindfulness groups. No intervention was done to the nurses in the control group.