Bağdat cadde tozlarındaki potansiyel toksik elementlerin konsantrasyonun kent sağlığı yönetimi açısından değerlendirilmesi
Assessment of the concentration of potential toxic elements in Bagdat street dust in terms of urban health management
  1. Tez No: 785159
  2. Yazar: OMAR ALFAROOQ JASIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KADİR ULUTAŞ, PROF. DR. SMAİL RAKIP KARAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bağdat'ın farklı bölgelerinde trafik, sanayi, tarım, ticaret ve konut alanlarını temsil eden toplam 60 adet örnekleme noktasından numuneler toplanmıştır. Ni, Cd, Co, As, Cr, Sb, Mn, Zn, Pb ve Cu olmak üzere 10 potansiyel toksik element (PTE) konsatrasyonları belirlenerek değerlendirme yapılmıştır. Mn ve Zn Endüktif Eşleşmiş Optik Emisyon Spektrometri (ICP-OES) cihazı ile ve Ni, Cd, Co, As, Cr, Sb, Pb ve Cu Endüktif Eşleşmiş Plazma Kütle Spektrometre (ICP-MS) cihazı ile analiz edilmiştir. Analizi yapılan Mn, Zn, Cr, Co, Ni, Cu, Pb, As, Sb ve Cd PTE'lere ait ortalama konsantrasyon değerleri sırasıyla 647,1, 413,8, 147,5, 21,07, 11,49, 10,91, 10,73, 0,0053, 0,0013 ve 0,0009 mg/kg olarak bulunmuştur. Çalışmada ayrıca kensel alan sağlık yönünden değerlendirilmiştir. PTE maruziyeti bakımından hem çocuklar hem de yetişkinler için ciddi bir sağlık riski olamadığı belirlenmiştir. Kanser risk seviyelerinin de kabul edilebilir düzeyde olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Samples were collected from a total of 60 sampling points representing traffic, industry, agriculture, trade and residential areas in different regions of Baghdad. Concentrations of 10 potentially toxic elements (PTE), namely Ni, Cd, Co, As, Cr, Sb, Mn, Zn, Pb and Cu, were evaluated. Mn and Zn were analyzed with an Inductively Coupled Optical Emission Spectrometer (ICP-OES) device and Ni, Cd, Co, As, Cr, Sb, Pb and Cu were analyzed with an Inductively Coupled Plasma Mass Spectrometer (ICP-MS). The mean concentration values of Mn, Zn, Cr, Co, Ni, Cu, Pb, As, Sb and Cd PTEs analyzed were 647,1, 413,8, 147,5, 21,07, 11,49, 10,91, 10,73, 0,0053, 0,0013 and 0,0009 mg/kg it was found in. In the study, the urban area was also evaluated in terms of health. It has been determined that there is no serious health risk for both children and adults in terms of PTE exposure. Cancer risk levels, on the other hand, were found to be at an acceptable level.