İn vitro Alzheimer hastalık modelinde sodyum ve potasyum'lu bileşiklerin nöron koruyucu etkilerinin değerlendirilmesi
In vitro evaluation of neuroprotective effects of sodium and potassium compounds against Alzheimer model
  1. Tez No: 785158
  2. Yazar: YASEMİN SEVİM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ENES ARSLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Alzheimer hastalığı, hafızayı ve düşünme becerilerini ve nihayetinde en basit görevleri yerine getirme yeteneğini yavaş yavaş yok eden nörodejeneratif bir hastalıktır. Bu çalışmamızda, İnsan nöroblastoma hücre hattı (SH-SY5Y) retinoik asit uygulanmasıyla nöron benzeri hücrelere dönüştürülmüştür. Dönüşen hücreler Alzheimer benzeri ortam oluşturmak amacı ile H2O2 geniş doz aralıklarıyla uygulandı (0-200 μM) ve H2O2'nin IC50 değeri MTT canlılık testiyle analiz edilmiştir. Sonuç olarak elde edilen IC50 değeri kültürlere uygulanarak aday moleküllerin koruyucu etkileri incelendi. Sitotoksik çalışmaları gerçekleştirilmiş olan 9 adet sodyum/potasyum bazlı bileşiklerden Sodyum Hidrojen Fosfat, Sodyum Sitrat Tirbazik Dihidrat, Sodyum Hidrojen Karbonat, Sodyum Fosfat Dibazik ve Potasyum Tartarat moleküllerinin belirli dozlarda toksisiteye neden olmadığı bu yüzden nöron koruyucu özellikleri Alzheimer hastalığı modellinde denenebileceği belirlendi. Yapılan çalışma sonucunda. Bu moleküller arasında sodyum hidrojen fosfat, sodyum hidrojen karbonat, sodyum sitrat tribazik dihidrat ve potasyum tartarat moleküllerinin μg/ml konsantrasyon seviyesinde de hücre canlılığını H2O2 uygulanmasına kıyasla önemli seviyelerde arttırdığı tespit edilmiştir. Ardında hücre hattındaki toksisitenin yol açtığı apoptoz /nekrozları belirlemek amacıyla Annexin-V/PI incelemesi flov sitometri yöntemi kullanılmıştır. Hücre hattında ki apoptoz ve çekirdek integritisi, Hoechst 33258 floresan boyama metodu kullanılarak mikroskop altında incelenmiştir. Son olarak, seçilen sodyum ve potasyumlu bileşiklerin asetilkolinesteraz (AChE) aktivitesi, toplam antioksidan kapasite (TAK) ve toplam oksidatif durum (TOD) seviyeleri üzerine olan etkileri belirlenmiştir. Sonuçlara göre, seçilen bileşiklerin kastrasyonlarının H2O2 karışı koruyucu etkileri hücre canlılık testleriyle gösterilmişidir. Seçilen bileşiklerin hücrelerde gerçekleşen nekroz ölümlerinde önemli ölçüde düşüşe neden olduğu flov sitometri sonuçlarıyla gösterilmiştir. Yapılan çalışmalar ışığında seçilen bileşiklerin uygulamalarının AchE aktivitesinde ve TOD seviyesinde azalmaya ve TAK seviyesinde atışa neden olduğu gözlenmiştir. Bulgularımız, seçilen bileşiklerin anti-Alzheimer aktivitesini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Alzheimer's Disease, which is one of the most common causes of dementia, is a neurodegenerative disease that gradually destroys memory and thinking skills. Our study, the human neuroblastoma cell line was transformed into mature neuron-like structures by application of retinoic acid. Transformed cells were administered with H2O2 at specified dose intervals (0-200 μM) to stimulate an AD-like environment and the IC50 value of H2O2 was determined by using MTT viability test. It was determined that under specific doses of citrate tirbasic dihydrate, sodium hydrogen carbonate, sodium phosphate dibasic and potassium tartrate molecules did not cause toxicity, so their neuroprotective properties could be tested in AD model. Among these molecules were found to significantly increase cell viability at μg/ml concentration levels compared to H2O2 application. Flow cytometry method was used to observe apoptosis/necrosis caused by H2O2 toxicity. Cell death mechanisms and cellular nuclear integrities were examined using Hoechst 33258 fluorescent staining method under a light microscope. The effects of selected sodium and potassium compounds on AcHE, TAS and TOS level are investigated. The protective effects of the castrations of the selected compounds against H2O2 were demonstrated by MTT tests. Flow cytometry results showed that the selected compounds significantly reduced the necrotic cell deaths. It has been shown that the applications of the selected compounds cause a significant decrease in AChE activity and TOS level, and an increase in TAS level. In the light of our findings, candidate molecules from sodium and potassiumbased molecules exhibited neuroprotective effect on the experimental AD model.