Katılım bankası müşterilerinin sigorta poliçesi yenileme tercihlerinin incelenmesi
Survey of insurance policy renewal preferences of participation bank customers
  1. Tez No: 785173
  2. Yazar: ÖMER İŞLER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAVUZ DEMİRDÖĞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırma, katılım bankası müşterilerinin sigorta poliçesi yenileme isteklerinin farklılaşmasındaki sebeplerin araştırılması ve incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Bu gerekçe ile özel ve kamu banka müşterilerinin sigorta poliçesi yenileme istekleri; cinsiyet, yaş, medeni durum, eğitim durumu, müşteri türü, bankalarla çalışma geçmişi, meslek grubu, aylık gelir düzeyi, sigorta yaptırma nedeni ve kullanılan sigorta ürünü değişkenleri açısından incelenmiştir. Araştırmaya 18 ile 60 yaş aralığında toplam 350 kişi katılmıştır. Araştırmanın verilerini toplamak için demografik bilgi formu ve anket çalışması hazırlanarak, çevrimiçi form şeklinde katılımcılara ulaştırılmıştır. Toplanan verilerin istatistiksel analizleri SPSS 20.0 programı ile yapılmıştır. Analizler için normallik testi uygulanmış ve puanların normal dağılım gösterdiği anlaşılmıştır. Bu sebeple iki bağımsız grup karşılaştırması için t-testi, çoklu gruplar için Tek Yönlü Varyans Analizi, kategorik değişkenler arasındaki ilişkilerin tespit edilmesi için Ki-Kare analizi, anket maddelerinin güvenirlik analizleri için Cronbach's alpha değeri (0,90) ve iç tutarlılık değerleri (0,84) hesaplanmıştır. Yapılan analizler sonucunda katılımcıların sigorta poliçesi yenileme isteklerinin; yaşa, medeni duruma, eğitim düzeyine, sigorta yaptırma nedeni ve sigorta ürün tercihlerine göre anlamlı farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Bunun yanında katılımcıların sigorta poliçesi yenileme istekleri; cinsiyet, müşteri türü, bankalarla geçmiş çalışma yılı, meslek grubu, aylık gelir düzeyine göre anlamlı bir farklılık göstermemiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to investigate and examine the reasons for the differentation of insurance policy renewal requests of participation bank customers. With this reason, the insurance policy renewal requests of private and public bank customers; gender, age, marital status, education level, type of customer, previous working years with banks, occupational group, monthly income level, reason for taking out insurance and insurance product used. A total of 350 people between the ages of 18 end over 60 participated in the study. In order to collect the data of the research, demographic information form and questionnaire study were prepared and delivered to the participants in the form of an online form. Statistical analyzes of the collected data were made with the SPSS 20.0 program. Normality test was applied for the analyses, and it was understood that the scores showed a normal distribution. For this reason, t-test for two independent group comparisons, One-Way Analysis of Variance for multiple groups, Chi-square analysis to determine the relationships between categorical variables, Cronbach's alpha value (0.90) and internal consistency values(0) for reliability analyzes of the questionnaire items. .84) were calculated. As a result of the analyzes made, the participants' insurance policy renewal requests; It has been determined that there are significant differences according to age, marital status, education level, reason for taking out insurance and insurance product preferences. In addition, the insurance policy renewal requests of the participants; There was no significant difference according to gender, type of customer, previous working years with banks, occupational group, and monthly income level.