Rektal muayenesinde prostatı benign olarak palpe edilen, psa değerleri 4-10 ng/ml arasında değişen hastaların transrektal ultrasonografi eşliğinde değerlendirilmesi ve biyopsi sonuçları
Evaluation of patients by transrectal ultrasound whoseprostates were benign in digital rectal examination ,who had psavalues between 4-10 ng/ml and biopsy results
- Tez No: 785174
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ RIZA AYDER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada amaç PSA değerleri 4-20 ng/ml arasında olan prostat kanseri hastaların tanısında transrektal ultrasonografinin yerinin belirlenmesidir. SSK İzmir Eğitim Hastanesi Üroloji Kliniği'nde, Mayıs 1996-Nisan 1999 arasında, parmakla rektal muayenesi normal, PSA değerleri 4-20 ng/ml (ort.12.9), ortalama PSAD değeri 0.162 olan, yaşları 50-81 arasında değişen toplam 157 hasta TRUS eşliğinde değerlendirilmiştir. Hastaların 63'ünde periferal zon ekojenitesi normal bulundu. Bu grubun ortalama PSA değeri 12.3 ng/ml ve PSAD değeri 0.155 idi. 6 kadran sistemik biyopsi alınan bu hastaların 3'ünde (%4.8) prostat kanseri saptandı. Hipoekoik nodül veya odak 94 hastada saptandı. Bu grubun ortalama PSA değeri 13.6 ve PSAD değeri 0.173 idi. Bunlardan doğrudan ve sistemik alınan biyopsi sonuçlarına göre 16 hastada (%17) prostat kanseri saptandı. PSAD ve TRUS'nin tek başlarına duyarlılık, özgüllük ve pozitif kestirim değerleri (PPV) sırasıyla; %73.7 ve %84.2, %50 ve %43.5, %16.9 ve %17'dir. İkisi kombine edildiğinde bu oranlar; %100, %43.8 ve %21.2 olmuştur. Sonuçta duyarlılık ve pozitif kestirim değerleri yükselirken, özgüllük oranlarında fark olmamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the place of transrectal ultrasonography in the diagnosis of prostate cancer in the group who have PSA values between 4-20 ng/ml. In SSK Izmir Hospital, between May 1996-April 1999, 157 patients (ages 50-81) who had normal rectal examination, PSA values 4-20 ng/ml (average 12.9) and average PSAD value of 0.162, were evaluated by transrectal ultrasound. 63 of patients had normal peripheral zone echogenity. In this group average PSA value was 12.3 ng/ml and PSAD value was 0.155. Six quadrant systematic biopsies revealed prostate carcinoma in 3 of these patients (4.8 %). Hypoechoic lesions were found in 94 patients. In this group average PSA value was 13.6 ng/ml and PSAD value was 0.173. According to transrectal ultrasound guided lesion directed and systematic biopsy results prostate carcinoma was found in 16 patients (17 %). PSAD and TRUS have sensitivity, specificity and positive predictive value (PPV) ratios of 73.7% and 84.2%, 50% and 43.5%, 16.9% and 17% respectively. When they are combined these ratios are; 100%, 43.8% and 21.2%. As a result while the success rate of sensitivity and positive predictive value is increased, there has been no change in specificity ratios.