Endülüs Emevi Devleti ile Avrupa devletleri arasındaki ilişkiler (756-1031)
Relations between Andalusia Umayyad State and European states (756-1031)
  1. Tez No: 785175
  2. Yazar: EMİNE KILIÇOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI GÖKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Tarih, Religion, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışma, VIII. ve XI. yüzyıllar arasında hüküm süren Endülüs Emevi Devleti ile İspanyol krallıkları haricindeki Avrupa devletleri arasındaki askeri, siyasi, ilmi, sosyo-kültürel ve iktisadi ilişkileri konu almaktadır. Araştırmanın amacı, Endülüs Emevi Devleti ile Avrupa devletleri ve krallıkları arasındaki münasebetlerin nasıl başladığı ve bu ilişkilerin ne şekilde devam ettiği hakkında bilgi vermektir. Bu amaç doğrultusunda araştırmamız giriş, üç bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Araştırmanın giriş bölümünde, çalışmanın konusu, önemi, amacı ile yöntem ve kaynakları hakkında bilgi verilmiştir. Birinci bölümde, Endülüs Emevi Devleti ile Avrupa devletleri arasındaki münasebetlerin daha iyi anlaşılabilmesi için İber Yarımadası (Endülüs) ve Avrupa'nın adı, coğrafi sınırları, siyasi, sosyo-kültürel durumları ve Endülüs Emevi Devleti'nin hangi Avrupa devletleri ve krallıkları ile münasebet içerisine girdiği ve bu devlet ve krallıkların neler olduğu ele alınmıştır. Böylece İslam fethi öncesi İber Yarımadası (Endülüs) ve Avrupa'nın genel durumunun nasıl olduğu ortaya konulmuştur. İkinci bölümde, Endülüs'ün Müslümanlar tarafından fethi sonrası başlayan Endülüs Emevi Devleti ile Avrupa devletleri arasındaki askeri ve siyasi gelişmeler incelenmiştir. İki taraf arasındaki askeri ve siyasi ilişkiler, Endülüs'ün valilerin idaresi zamanından başlamış, Endülüs Emevi Devleti'nin Emirlik daha sonra da Halifelik Dönemleri'nde ne şekilde devam ettiği ortaya konulmaya çalışılmıştır. Üçüncü bölümde, Endülüs Emevi Devleti ile Avrupa devletleri arasındaki ilmi, sosyo-kültürel ve iktisadi münasebetler ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This study deals with the military, political, scientific, socio-cultural and economic relations between the Umayyad State of Andalusia, which ruled between the 8th and 11th centuries, and the European states excluding the Spanish kingdoms. The aim of the research is to give information about how the relations between the Andalusian Umayyad State and the European states and kingdoms started and how these relationships continued. For this purpose, our research consists of an introduction, three chapters and a conclusion. In the introduction part of the research, information about the subject, importance, purpose, methods and sources of the study is given. In the first chapter, in order to better understand the relations between the Andalusian Umayyad State and the European states, the name of the Iberian Peninsula (Andalusia) and Europe, its geographical borders, political, socio-cultural situations and with which European states and kingdoms the Andalusian Umayyad State interacted, and which these states and kingdoms were discussed. Thus, the general situation of the Iberian Peninsula (Andalusia) and Europe before the Islamic conquest was revealed. In the second part, the military and political developments between the Umayyad State of Andalusia and the European states, which started after the conquest of Andalusia by the Muslims, were examined. The military and political relations between the two sides started from the time of the governors of Andalusia, and it was tried to reveal how the Andalusian Umayyad State continued during the Emirate and later the Caliphate Periods. In the third chapter, the scientific, socio-cultural and economic relations between the Andalusian Umayyad State and the European states are discussed.