Sırhoca Köyü (Bilecik) Sıracaçalı Mevkii mermerlerinin fiziko-mekanik özellikleri ve değerlendirilebilirliği
- Tez No: 78517
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR SARIİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
IV ÖZET Bu çalışma, Bilecik ili, Sırhoca Köyü, Sancaçalı tepe civarında 7,5 km2'lik bir alanda yapılmıştır. Sahada beş litolojik birim ayırtlandı. Bunlar alttan üste doğru, Söğüt Metamorfitleri, Bozüyük Granitleri, Bayırköy Formasyonu ve Bilecik Kireçtaşlan ile Gemiciköy Formasyonu' dur. Söğüt Beji adıyla tanınan Bilecik Kireçtaşı mermer olarak işletilmektedir. Ocak aynalarında yapılan çatlak ölçümleri sonucu gül diyagramları yapılmış ve buradan hareketle alanda GD-KB yönünde açılacak ocak girişlerinin randımanlı olacağı sonucuna varılmıştır. Bilecik Kireç Taşlarının makro ve mikro özellikleri belirlenmiş ve mineralojik özelliklerinin ve renklerinin mermer olarak işletilmesinin uygun olduğu ortaya konmuştur. Bilecik Kireç Taşlarının kimyasal analizi sonucunda; %53,50 CaO, %1,25 Si02, %0,55 Fe203 ve %0,40 MgO elde edilmiştir. Geriye kalan yaklaşık % 45'lik oran ise uçucu bileşenlerdir. Mermerlerin fıziko-mekanik özelliklerinin belirlenmesi için analizler yapılmıştır. Söğüt Beji mermerlerinin, birim hacim ağırlığı 2,69 gr/cm3, özgül ağırlığı 2,74 gr/cm3, ağırlıkça su emme oranı % 0,17, hacimce su emme oranı %0,42, porozitesi % 0,46, doluluk oranı % 98,17, gözeneklilik derecesi % 1,82, basınç mukavemeti 997,54 kg/cm2 eğilme dayanımı 297 kgf/cm2, sürtünme ile aşınma kaybı 12 cm3/50 cm2 bulunmuştur. Yapılan bu analizler sonucunda mermerin sağlam, uniform, işlenebilme niteliklerinin çok iyi olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was done around Sıracaçalı Hill in Sırhoca Village in Bilecik, encompassing an area of 7.5 km2. Five lithologic units were described in the area. These are Söğüt Metamorphics, Bozüyük Granites, Bayırköy Formation, Bilecik Limestone and Gemici Köy Formation from the bese to the top. The nit called Bilecik Limestone is quarried. Rose diagrams were prepared for joints that have been measured on quarry faces and on the basis of these diagrams it is suggested that optimum quarries can open in SE and NW directions. Macro and micro characteristics of the Bilecik marble were determined and it is concluded that its minerolgy and colar are suitable for quarrying. The result of chemical analyses of the marble yielded to be % 53,50 CaO, %1,25 Si02, % 0,55 Fe203, %0,40 MgO. Following values were found for Söğüt Beige marbles; the unit volume weight 2,69 gr/cm3, the specific gravity 2,74 gr/cm3, the gravity absorption of water % 0,17, the volume absorption of water % 0,42, the parosity %0,46, the fullness rate %98,17, the parosity coefficient % 1,82, the pressure resistance 997,54 kg/cm2, the bending strenght 297 kgf/cm2, the drift by attrition grinding 12 cm3/50 cm2. As a result, it is concluded that the Bilecik limestone strong, uniform and workable for marble.