Sound data as design material: A multisensorial and interactive transformation process for materializing personally meaningful data into meaningful artifacts
Tasarım malzemesi olarak ses verisi: Çoklu duyusal ve etkileşimli bir dönüşüm süreci ile kişisel olarak anlamlı verilerin anlamlı nesnelere dönüştürülmesi
- Tez No: 785187
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞLA DOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 422
Özet
Ürünlerle kurulan duygusal bağlar, ürün ömrünü uzatır, böylece atıkları azaltır ve uzun süreli değer sağlar. Kişiselleştirme yaklaşımını benimseyerek, bu duygusal bağlantıyı oluştururken, kişisel olarak anlamlı veriler (ses anıları), kişisel bir eserin anlam ve değerini belirlemede başka hiçbir yolla elde edilemeyecek faydalar sunar. Ancak yaygın olan tasarım ve üretim yöntemleri ile sağlanabilen uyarlama ve kitle özelleştirme, esnek olmayan ve kısıtlı süreçlerinin doğası gereği bu potansiyelleri kullanmaktan uzaktır. Bu araştırma, ses verilerini üç boyutlu formlara dönüştürerek, anılara bağlı ses verilerini anlam ve değer kaynağı olarak kullanan Etkileşimli Veri Dönüştürme Arayüzü (EVDA) yöntemini sunmaktadır. Bu dönüştürme yöntemi, tasarım yoluyla araştırma yaklaşımıyla bu dönüşümün boyutlarını (anlam, anlaşılabilirlik, erişilebilirlik, estetik, sosyal netlik, ve kalıcılık) oluşturan temel kullanıcı araştırmaları sonucunda geliştirilmiştir. EVDA, çevrimiçi bir tasarım çalıştayında uygulanır ve anlamlı ve değerli eserler yaratmaya ilişkin her iki çalışmadan elde edilen içgörülerle geliştirilir. Sürecin bulguları ve çıkarımları bu araştırmada tartışılmakta ve sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Emotional connections with the products increase product lifetimes, thus decreasing waste and providing prolonged value. In creating this emotional connection, personally meaningful data (sonic memories) offer benefits that cannot be obtained by any other means in determining the meaning and value of a personal artifact by adopting the personalization approach. However, adaptation and mass-customization that can be attained with conventional design and production methods are far from exploiting these potentials due to the nature of their inflexible and limited processes. This research presents a method namely, Interactive Data Transformation Interface (IDTI) that uses sound data connected to memories as a source of meaning and value by converting sound data into three-dimensional forms. Using a research through design approach, this transformation method is developed as a result of primary user research that generates the dimensions of this transformation (meaning, clarity, accessibility, aesthetics, social clarity, and permanence). IDTI is implemented in a remote design workshop and refined with insights from both studies regarding creating meaningful and valuable artifacts. Findings of the process and implications are discussed and presented in this research.