Klasik bale eğitiminde point üzerinde yapılan grand tours (Büyük dönüşler) ve klasik bale eserlerindeki yeri
Grand tours movements on point in classical ballet education and their role in classical ballet works
- Tez No: 785197
- Danışmanlar: PROF. AYŞİN KÜÇÜKÜÇERLER
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Bale ve Dans, Ballet and Dance
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Bale Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Altı ana bölümden oluşan bu tez çalışmasında klasik bale eğitiminde ve profesyonel dansçılık kariyerinde son derece önemli bir hareket grubu olan Grand Tours hareketleri (Büyük Dönüşler) ele alınmıştır. Hareketlerin akademik eğitim müfredatı çerçevesinde yapılış biçimleri analiz edilmiş ve hazırlık aşamasında yapılması gereken çalışmalar irdelenmiştir. Bu değerlendirme yapılırken Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sahne Sanatları Bölümü Bale Anasanat Dalı klasik bale eğitim müfredatının da temel dayanağı olan Rus ekolü üzerinden ilerlenmiştir. Aynı zamanda klasik bale eğitimi ve virtüözitelik için önem arz eden bu dönüş grubunun, 19.yüzyıldan günümüze kadar gelen ve klasik bale repertuvarının temel taşlarını oluşturan bazı eserlerdeki kullanımı incelenmiştir. Grand Tours hareketlerinin bu eserlerdeki uygulanışı ortaya konarak profesyonel dans hayatındaki yeri vurgulanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Klasik Bale, Grand Tours, Büyük Turlar, Klasik Repertuvar
Özet (Çeviri)
In this thesis, which consists of six main sections, Grand Tours, which are extremely important movement group in classical ballet education and professional dancer career, has been examined. Within the framework of the academic education curriculum, the ways in which the movements are performed has been analyzed and the studies that should be done in the preparation phase has been examined. While making this evaluation; It has progressed on the basis of the Russian school technique, which is also the mainstay of the classical ballet curriculum of Ballet Department of the Performing Arts Department of Mimar Sinan Fine Arts University. At the same time, the use of this turn group, which is important for classical ballet education and virtuosity, in works that form the cornerstones of the classical ballet repertoire from the 19th century to the present has been examined. The use of grand tours movements in these works is revealed and the important place of these turns in professional dance life is emphasized. KEYWORDS: Classical Ballet, Grand Tours, Classical Repertory