Implementation of carpet washing machine with high pressure waterjet system added stage
Yüksek basınçlı su jeti sistemi eklenen, kademeli halı yıkama makinası uygulaması
- Tez No: 785199
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TARIK NAMAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: International University of Sarajevo
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışmada,yüksek basınçlı su ile güçlendirilmiş fırçalı halı yıkama makinesinin yıkama amaçlı kullanılabilirliği üzerine deneysel bir çalışma yapılmıştır.Bu amaçla yeni model fırçalı ve basınçlı su ile güçlendirilmiş bir halı yıkama makinesi tasarlanmış ve üretilmiştir.Yeni tasarım kapsamında benzerlerinden farklı olarak ilave kademeli konveyör bant sistemi tasarımı geliştirilmiş ve test edilmiştir.Yüksek hijyen sağlamak amacıyla basınçlı su ile temizlik yapabilen sistem tasarımı ve imalatı gerçekleştirilmiştir.Çalışma ,mekanik kontrüksiyon ve tasarım ile prototipi test etmek için yapılan deneyler olmak üzere iki ana bölümden oluşmaktadır.İki yıkama arasındaki sonuçların elde edilmesi ve sistem performansının araştırılması bakımından doğal durumda kontamine olmuş bir numune ilk olarak deney düzeneğindeki fırçalı bir yıkayıcıdan,ardından da basınçlı su yıkama ünitesinden geçirilmiştir.Sonuçlar ,basınçlı yıkama ünitesinin getirdiği hijyen oranındaki farka bağlı olarak sistem veriminin değiştiğini göstermiştir.Geliştirilen sistemle özellikle ev ortamında kullanılanlarda daha temiz ve daha hiijyenik bir temizlik ve su tasarrufu sağlandığı görülmüştür.Sonuç olarak,yüksek basınçlı su jeti sistemli halı yıkama makinesi kullanımının klasik otomatik halı yıkama makinelerine göre daha cazip olacağı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, an experimental study was carried out on the usability of the brushless carpet washing machine reinforced with high pressure water for washing purposes. For this purpose, the new model was designed and manufactured with a brush and pressurized water cleaning carpet washing machine. As part of the new design, addedstage conveyor belt system design was developed and tested differently from similar ones. Design and manufacture of a system capable of cleaning with pressurized water was carried out in order to obtain high hygiene result.On the body part of this study mentioned about mechanical construction and working method of carpet washing machine.Last part of this reports mentioned tests and showed that the result of specimen. A sample contaminated in the natural condition with the test setup was first passed through a scrubbed washer and then passed through a pressurized water scrubbing unit to obtain the results between two washes and the performance of the system was investigated. Results showed that the system efficiency was found to vary depending on the difference in hygiene rate brought by the pressurized washing unit. It has been seen that the developed system, especially those used in the domestic environment, can be cleaned, water saving and maximum hygiene ratio can be obtained. As a result, it can be said that the use of high pressure water jet system carpet washing machine will be more attractive than conventional automatic carpet washing machines.