Multilingual construction of identity: German-Turkish students in Berlin
Kimliğin çok dilli yapısı: Berlin'deki Alman-Türk öğrenciler
- Tez No: 785206
- Danışmanlar: PROF. DR. MARGARET HAWKINS, PROF. DR. JANE ZUENGLER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Wisconsin-Madison
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 390
Özet
İşbu doktora tezi, Berlin şehir merkezinde yüksek oranda çok dilli göçmen öğrencilerle birlikte bir liseye (Gymnasium) (İkincil Eğitim) kayıtlı olan Türk öğrencilerin çok dilli kimlik yapılarına odaklanmaktadır. Bir dilbilimsel etnografik proje aracılığıyla, beş odak öğrencinin Almanca, Türkçe ve İngilizce derslerindeki kimlik performanslarını 9 ve 10. sınıf süresince analiz ettim. Daha belirgin olarak, katılımcıları doğal olarak oluşan sınıf etkileşimlerinde inceledim ve oluşturdukları yerel kimlik birikimlerini ve bu yapılandırmalarda kullandıkları dilleri araştırdım. Çeşitli kişilik performansları ve dilbilim pratikleri arasındaki karışık ilişkiyi açığa çıkarmak için zaman ölçeği ve kronotop kavramlarını kullandım. Çok dilli kimlik yapısına dair bulgular çok dilli dağarcıklardaki diller ve kimlikler arasındaki ilişkiye odaklanırken özgün bir bakış açısı getirmektedir. Çok dilli bir öğrencinin dağarcığındaki diller arasındaki ilişkinin çeşitli ölçeklerdeki performanslara bağlı olduğu ve bu performansların dilsel sınırları nasıl aştığı gösterilmektedir. Çalışma aynı zamanda Avrupa'daki örgün eğitim bağlamında tek bir çok dilli öğrenci grubunun gündelik dil pratiklerine dilbilimsel etnografik bir bakış açısıyla odaklandığı için de özgündür. Bunların yanı sıra çalışma Gymnasium türü lise öğrencilerine odaklanarak başarılı göçmen kökenli öğrenciler gibi oldukça az çalışılmış bir grubu da incelemektedir.
Özet (Çeviri)
This dissertation focuses on multilingual identity construction among high school students of Turkish descent enrolled in a downtown high school (Gymnasium) in Berlin with a high percentage of multilingual immigrant students. Through a linguistic ethnographic design, I have analyzed five focal students' identity performances across their German, Turkish, and English classes throughout the 9th and 10th grades. More specifically, I have investigated the participants in their naturally occurring classroom interactions and explored the repertoire of local identities they construct and the languages they use in these constructions. I have employed the notion of timescales and chronotopes in order to illuminate the complex relationships between various identity performances and linguistic practices. My findings with respect to multilingual identity construction offer a unique perspective in attending to the relationship between languages and identities in the multilingual repertoires. I demonstrate how the relationships among languages in a multilingual student's repertoire are bound by the performances on timescales and how these performances cross linguistic boundaries. The study is also unique in attending to the everday linguistic practices of a single group of multilingual immigrant students through linguistic ethnographic lenses in the context of mainstream schooling in Europe. In addition, by focusing on Gymnasium students, the study depicts a much-understudied group, namely, higher achieving students of immigrant descent.