Identity in flux beyond the conflict zone: Multilingual dynamics in Ukrainians' lives in Istanbul
Çatışma bölgesinin ötesinde akış halindeki kimlik: Ukraynalıların İstanbul'daki yaşamlarında çok dilli dinamikler
- Tez No: 888837
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ IŞIL ERDUYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
Bu tez, 2022 yılında Ukrayna ile Rusya arasında çıkan geniş çaplı savaş nedeniyle Ukrayna'dan kaçarak İstanbul'a göç eden çok dilli Ukraynalıların ulusal ve ulusötesi kimlik inşasını incelemektedir. 15 Ukraynalı göçmenin dil pratiklerine odaklanan bu çalışma, ses kaydı alınmış röportajlardan elde edilen verilere dayanmaktadır. Ses kaydı alınan röportaj verilerinin kronotopik analizine dayanan bu çalışma, Ukraynalı göçmenlerin 2022'deki geniş çaplı savaşın ardından Ukraynalılığın anlamını röportaj anlatımlarında birden fazla kronotopu çağrıştırarak nasıl (yeniden) inşa ettiklerini ve çok dilli repertuarlarını kullanarak ulusötesi kimliklerini İstanbul'daki yeni hayatlarında nasıl inşa edip müzakere ettiklerini ortaya koyuyor. Dil kullanımı ve kimlik inşasına yapısalcılık ötesi bir yaklaşım doğrultusunda tartışılan bulgular, kimliğin sosyal ve politik radikal değişimler ve ideolojik olarak belirli gruplarla ilişkilendirilen dilsel yapıların kullanımı aracılığıyla müzakere edilip yeniden inşa edildikçe sürekli olarak değiştiğini göstermektedir. Ayrıca bulgular, ulusötesi kimliğin, göçmenlerin kendi ülkeleriyle güçlü bağlarını sürdürürken, ev sahibi ülkeyle bütünleşmelerine olanak tanıyan çeşitli dil kaynakları aracılığıyla inşa edildiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the national and transnational identity construction of multilingual Ukrainians who fled Ukraine due to the full-scale war that broke out between Ukraine and Russia in 2022 and migrated to Istanbul, Turkey. Focusing on the linguistic practices of 15 Ukrainian immigrants, this study draws on data from audio-recorded interviews. Based on the chronotopic analysis of audio-recorded interview data, the study reveals how Ukrainian immigrants (re)construct the meaning of Ukrainian-ness in the wake of the full-scale war in 2022 and how they construct and negotiate their transnational identities with the use of their multilingual repertoires in the context of their new lives in Istanbul by evoking multiple chronotopes within their interview accounts. Discussed in line with the poststructuralist approach to language use and identity construction, the findings suggest that identity is continuously shifting as it is negotiated and reconstructed through social and political radical changes and the use of linguistic structures that are ideologically associated with specific groups. Furthermore, the findings demonstrate that the transnational identity is constructed through various linguistic resources which allow immigrants to integrate into their host country while maintaining strong ties with their home country.