Çok kriterli karar verme ve fine - kinney yöntemleri ile belediye zabıta işlerinde bir risk değerlendirme uygulaması
Applying a risk assessment in municipal police work with multi-criteria decision making and fine-kinney methods
  1. Tez No: 785212
  2. Yazar: IŞILAY DERYA ÖZER ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Halk Sağlığı, Industrial and Industrial Engineering, Public Health
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Yerel beldelerde halkın huzurunu, refahını sağlama, sağlıklı yaşam ve sosyal alanların yapılması ile yeni yapılacak bina ve diğer çalışmalara varıncaya kadar kişiler bağlı olduğu belediyeler ile birlikte çalışmaktadır. Belediyelerin, yerel halka temiz suyun getirilmesi, kirli suyun arıtılması, atıkların toplanması ve bertaraf edilmesi ve benzeri diğer işlerin yürütülmesi gibi kapsamlı işleri yürütebilecek planlı bir teşkilat yapısı bulunmaktadır. Bu teşkilatlardan biri olan ve yerel beldenin özel kolluk kuvveti olan“Zabıta Teşkilatı”, toplum yapısının korunması ve belde insanlarına doğru hizmetin ulaştırılmasında adil ve hukuk çerçevesinde çalışmalar yapan önemli bir kurumdur. Zabıta hizmetleri yerel halka refah ve huzur sağlamak için uğraşırken her zabıta görevlisi de yapılan işin zorluğu ve hukuksal ağırlığından dolayı, kişiler ile olan sosyal iletişiminde sorunlar ile karşı karşıya kalabilmektedir. Bazen görev aldığı süreçte araç ile ya da huzur için gittiği yerde çıkan arbede ve buna benzer nedenlerden dolayı çalışanlar iş kazaları yaşamaktadır. İş sağlığı ve güvenliği çalışmalarındaki temel amaç çalışanları çevresel kaynaklı zararlı faktörlerden korumaktır. Zabıta hizmetleri üzerine gerçekleştirilen bu uygulamalı çalışmada zabıta memurların yaşadıkları iletişim sorunları sonrası iş kazalarının ve bunlara neden olan risklerin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Tespit edilen tehlikelerin zamanında ve en uygun şekilde bertaraf edilebilmesi için İSG' nin en temel yapı taşlarından biri olan risk değerlendirme çalışmalarının yapılması gerekmektedir. Bu tez çalışmasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi ait Zabıta Destek Hizmet işlerine yönelik çok kriterli karar verme (ÇKKV) teknikleri ile bilinen bir metot olan Fine - Kinney Metodu ve L-tipi karar matrisi (MIL-STD-882-D) ile risk analizi hazırlanmıştır. Gerçekleştirilen risk değerlendirme çalışmasının zabıta hizmetlerinde çalışanları ve çevreyi koruması adına bir araç olması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Until the construction of public peace, well-being, healthy living and social areas in local towns, people work together with the municipality to which they are connected until they arrive at new buildings and other works to be done. Municipalities have a comprehensive and planned organizational structure, from bringing clean water to local residents, to treating polluted water, collecting and disposing of waste, and conducting other work.“Police Service Organization”, which is one of these organizations and is the special law enforcement agency of the local town, works within the framework of justice and law in protecting the structure of social society and providing the right service. While the police services are trying to provide prosperity and peace of mind to the local people, every police officer may face problems in social communication with people due to the difficulty and legal weight of the work done. Sometimes, during the employee's work, the employee experiences work accidents due to a brawl that occurs with a vehicle or where he goes for peace of mind, and similar reasons. Therefore, this thesis study aims to be an OHS activity study for municipalities that provide police services. The main purpose of occupational health and safety studies is to protect employees from harmful environmental factors. For this reason, it is necessary to determine the occupational accidents and the risks caused by the communication problems experienced by the police officers in our work on the police services. The most basic working principle of OHS for the detected hazards is to perform a risk analysis. In the thesis study, risk analysis was prepared with Fine-Kinney Method and L-type decision matrix (MIL-STD-882-D), which is a method known for multi-criteria decision making (CCCV) techniques for Police Support Service jobs belonging to IMM. It is aimed that the risk analyses prepared will be more of a tool for protecting people and the environment than a tool for closing loopholes in legislation.