Göğüs ağrısı atağı olan ailevi akdeniz ateşli hastaların demografik, klinik ve laboratuvar özellikleri
Demographic, clinical and laboratory characteristics of patients with familial mediterranean fever with chest pain attack
- Tez No: 785230
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN ÇAKAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Göğüs ağrısı atağı olan hastalar ile göğüs ağrısı atağı olmayan ailevi Akdeniz ateşli hastaların demografik, klinik ve laboratuvar özelliklerinin karşılaştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Romatoloji Bilim Dalı Polikliniğine "'Ekim 2016-Temmuz 2022'arasında ailevi Akdeniz ateşi (AAA) tanısı alan, 548 hastanın elektronik kayıtları ve dosyaları geriye dönük olarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Yaş ortalaması 72 (3-217) ay, 289 (52.7)'i kız olan 548 hastanın tanıda gecikme süresi 26 (0-191) ay saptandı. Akraba evliliği öyküsü %25, ailede AAA öyküsü %66 idi. Atakta hastaların %93.4'ünde ateş, %89'inde karın ağrısı, %53'ünde eklem ağrısı, %25'inde akut artrit, %24.8'inde göğüs ağrısı vardı. Atak sırasında ortalama lökosit sayısı 10503.93±4329.86/ mm3, CRP 69.94±57.46 mg/L, sedimantasyon hızı 32.33±21.91 mm/saat, fibrinojen 4.23±1.16 g/L olarak saptandı. Hastalarda en sık saptanan mutasyonlar; M694V (%72.7), M680I (%19), V726A(%17), E148Q (%14) mutasyonlarıydı. Hastaların ortalama kolşisin dozu 1.31±0.40 mg/kg/gün, kolşisin tedavisi öncesi yıllık atak sıklığı ortalama 12 atak (16.11±11.61) , kolşisin tedavisi sonrası yıllık atak sıklığı ortalama 1 atak (1.78±3.15) olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: Comparison of demographic, clinical and laboratory sections of familial Mediterranean patients with chest pain attacks and without chest pain attacks. Materials and Methods: In our study, the electronic records and files of 548 patients who were diagnosed with familial Mediterranean fever (FMF) between October 2016 and July 2022 to Ankara University Faculty of Medicine, Department of Pediatrics Rheumatology were evaluated retrospectively. Results: The mean age was 72 (3-217) months, and the delay in diagnosis was 26 (0-191) months in 548 patients of whom 289 (52.7) were girls. The history of consanguineous marriage was 25%, and the family history of FMF was 66%. In the attack, 93.4% of the patients had fever, 89% had abdominal pain, 53% had joint pain, 25% had acute arthritis, and 24.8% had chest pain. The mean leukocyte count during the attack was 10503.93±4329.86/mm3, CRP 69.94±57.46 mg/L, sedimentation rate 32.33±21.91 mm/hour, and fibrinogen 4.23±1.16 g/L. The most common mutations detected in patients; M694V (72.7%), M680I (19%), V726A (17%), E148Q (14%) were mutations. The mean colchicine dose of the patients was 1.31±0.40 mg/kg/day, the annual attack frequency before colchicine was 12 (16.11±11.61) attacks, and the annual attack frequency after colchicine treatment was 1(1.78±3.15) attack.