Ortaokul öğrencilerinin problem çözme becerilerinin SOLO taksonomisine göre analizi
The analysis of secondary school students' problem solving skills according to SOLO taxonomy
  1. Tez No: 785229
  2. Yazar: AYŞEN GÖRPE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DANYAL SOYBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Araştırmada ortaokul öğrencilerinin problem çözme becerilerinin SOLO taksonomisine göre hangi düzeylerde olduğu incelenmiştir. Araştırmada 10 açık uçlu problemden oluşan problem çözme testi önce 305 sekizinci sınıf öğrencisine yazılı sınav olarak uygulanmıştır. Öğrencilerin yazılı sınavda problemlere verdikleri cevaplar incelenerek amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme yöntemi ile seçilen 19 öğrenci ile mülakat yapılmıştır. Araştırmada derinlemesine inceleme yapabilmek amacı ile nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması tercih edilmiştir. Araştırma sonucunda öğrencilerin her bir probleme verdikleri cevapların SOLO taksonomisinde denk geldikleri seviyeler belirlenmiştir. Araştırmada öğrencilerin yoğunluk olarak tek yönlü yapı ve çok yönlü yapı seviyelerine uygun cevaplar verdikleri görülmüştür. Üst düzey düşünme seviyelerine ulaşan öğrenciler azınlıkta kalırken yapı öncesi seviyedeki öğrencilerin nispeten fazla olduğu tespit edilmiştir. Araştırma sonucunda SOLO taksonomisinin problem çözme becerilerinin incelenmesinde etkin bir araç olduğu görülmüştür. Ayrıca SOLO taksonomisinin konu eksiklerini ve kavram yanılgılarını tespit etmede kolaylık sağladığı ve matematik derslerinde değerlendirme aşamasında kullanılmasının uygun olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the level of problem solving skills of secondary school students was examined according to the SOLO taxonomy. In the research, a problem solving test consisting of 10 open-ended problems was first administered to 305 eighth grade students as a written exam. By examining the answers given by the students to the problems in this exam, interviews were conducted with 19 students selected by the criterion sampling method, one of the purposive sampling methods. In the research, case study, one of the qualitative research methods, was used in order to make an in-depth analysis. As a result of the research, the levels which the answers given by the students to each problem correspond to were determined in the SOLO taxonomy. In the research, it was found out that the students mostly gave answers in accordance with the unistructural and multistructural levels. It has been determined that while students who reach higher thinking levels are in the minority, students at pre-structure level are relatively high. As a result of the research, it has been seen that the SOLO taxonomy is an effective tool in examining problem solving skills. In addition, it has been determined that the SOLO taxonomy provides convenience in detecting subject deficiencies and misconceptions and is appropriate to be used in the evaluation phase in mathematics lessons.