Acil servise başvuran geriatrik yaş grubundaki hastalarda malnütrisyon ve kırılganlık ölçeklerinin laboratuvar parametreleri ile karşılaştırılması
Comparison of malnutrition and frailty scales with laboratory parameters in geriatric age group patients presenting to the emergency department
  1. Tez No: 785237
  2. Yazar: MERVE ÖZLEM DİBEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ONUR POLAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Amaç: Yaşlı hayat kalitesini etkileyen, yaşlılığın getirdiği problemlerin de temelini oluşturan tanım geriatrik sendromlardır. Geriatrik sendromlar içinde, kırılganlık ve malnütrisyonun, morbidite ve mortalite artışında, uzamış hastane kalış sürelerinde, sağlık harcamalarında ve yaşlı bakım ihtiyacının artmasında en önemli faktörler olduğu düşünülmektedir. Bu çalışma ile malnütrisyonu ve kırılganlığı değerlendirmede kullanılan ölçeklerin yanında, objektif, ulaşılabilir ve tekrarlanabilir laboratuvar tetkiklerinin kullanımının, klinik sonlanımları erken öngörmesini değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Erişkin Acil Servisi'ne 01.09.2022 – 01.11.2022 tarihleri arasında başvuran, 65 yaş ve üzeri 106 hasta ile prospektif tek merkezli bir çalışma yaptık. İleri düzeyde alzheimer/demansı olan, aktif tedavi (KT, RT) alması gereken malignitesi olan, immobil olan ve multiple travma hastaları çalışmaya dahil edilmemiştir. Hastaların demografik bilgileri, kullandıkları ilaçları, alkol/sigara alışkanlıkları ve komorbid hastalıkları sorgulandı ve Charlson Comorbidity Index (CCI) hesaplandı. Hastaların kırılganlık durumları için Modifiye Kırılganlık İndexi (mFI), FRAILTY Index (FI) ve Klinik Kırılganlık Skoru (CFS) ölçekleri hesaplandı ve malnütrisyon durumlarını belirlemek için Mini Nütrisyonel Değerlendirme Kısa Form (MNA-SF) kullanıldı. Tüm hastalarda prealbümin, demir, açlık insülin, HgA1c, B12 vitamini ve parathormon (PTH) parametrelerinin de olduğu kan parametreleri çalışıldı. Hastaların klinik sonlanımları acil servisten taburculuk, servis ve yoğun bakıma yatış ile 30 günlük mortalite olarak değerlendirildi. Gruplar arası karşılaştırmalarda kategorik değişkenler için ki-kare veya Fisher'in kesin ki-kare testi, sürekli değişkenler için Student's t testi ya da tek-yönlü varyans analizi ile post-hoc Tukey testi, normal dağılmayan ve sıralı değişkenler için Mann Whitney U veya Kruskal Wallis varyans analizi kullanıldı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 106 hastanın MFI, FI ve CFS skorlarına göre farklı kırılganlık oranları tespit edildi (sırası ile %10.4, %67.9 ve %87.7). MNA-SF'ye göre hastaların %18.9'u malnütre ve %47.2'si malnütrisyon riskli saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: The definition that affects the quality of life of the elderly and forms the basis of the problems brought by old age is geriatric syndromes. Among geriatric syndromes, frailty and malnutrition are thought to be the most important factors in increasing morbidity and mortality, prolonged hospital stay, health expenditures, and increasing need for elderly care. In this study, we aimed to evaluate the use of objective, accessible and reproducible laboratory tests to predict clinical outcomes early, as well as the scales used to assess malnutrition and frailty. Materials and Methods: We conducted a prospective single-center study with 106 patients aged 65 and over who applied to the Adult Emergency Service of Ankara University Faculty of Medicine between 01.09.2022 and 01.11.2022. Patients with advanced Alzheimer's/dementia, malignancy requiring active treatment (CT, RT), immobile patients, and multiple trauma patients were not included in the study. Demographic information of the patients, drugs they use, alcohol/smoking habits, and comorbid diseases were questioned and Charlson Comorbidity Index (CCI) was calculated. Modified Frailty Index (mFI), FRAILTY Index (FI), and Clinical Frailty Score (CFS) scales were calculated for the frailty status of the patients, and Mini Nutritional Assessment Short Form (MNA-SF) was used to determine their malnutrition status. Blood parameters including prealbumin, iron, fasting insulin, HgA1c, vitamin B12, and parathormone (PTH) parameters were studied in all patients. The clinical outcomes of the patients were evaluated as discharge from the emergency department, admission to the service and intensive care unit, and 30-day mortality. In comparisons between groups, chi-square or Fisher's exact test for categorical variables, Student's t test for continuous variables or post-hoc Tukey test with one-way analysis of variance, Mann Whitney U or Kruskal Wallis for non-normally distributed and ordinal variables analysis of variance was used. Results: Different frailty rates were determined according to MFI, FI, and CFS scores of 106 patients included in the study (10.4%, 67.9%, and 87.7%, respectively). According to MNA-SF, 18.9% of the patients were malnourished and 47.2% were at risk for malnutrition.