City-framed: The trustworthiness of digital media and the role of the built environment in informing the public
Kent-çerçeve: Dijital medyanın güvenilirliği ve yapılı çevrenin kamuyu bilgilendirmedeki rolü
- Tez No: 785264
- Danışmanlar: PROF. Ava Fatah gen. Schieck, DOÇ. DR. SAM GRIFFITHS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Unıversıty Of London - Unıversıty College London
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
Özet
Post-truth kavramının yaygınlaşması kent aktivizminin bilinen tanımlarının yeniden düşünülmesine sebep olmuştur. Farklı medyaları ve coğrafyaları kapsayan bu tez, mimarlık ve mimarlığın dijital temsilinin politik etkileşim aracı olarak kullanımına dair yeni fikirler öne sürmektedir. Bilgi-mekân olarak yapılı çevre dijital dünyanın güvenilmezliğini azaltabilir ve dijital medyanın meşrulaştırılmasında kullanılabilir. New York'taki Times Meydanı'ndan başlayarak tezin incelediği bölgeler Asya'ya genişler ve dünya politik sahnesindeki Çin, Hindistan, Pakistan gibi aktörlerin bir başka küresel güç olan ABD'nin yapılı çevresini nasıl kullandığını araştırır. İkonik kent simgelerinin fikirleri meşrulaştırması yeni olmasa da başka ülkelerin kamu alanlarını ve anıtlarını ülke içinde saygı kazanmak için kullanmak jeopolitik söylemlerin geliştirilmesi ve sorgulanması için yeni bir süreç tanımlamaktadır. Bu araştırma globalizasyon çağında güvenli ulusal politikaların geliştirilmesi adına bu yeni politik iletişim metotlarını irdeler.
Özet (Çeviri)
With the rise-of the era of post-truth politics, established definitions of urban activism need to be revisited. Covering different territories and media, this dissertation proposes new ways of thinking about architecture and its digital representation as a medium for political engagement. It is my argument that built environment as an information space can be deployed to reduce the 'uncertainty' of a message encountered online and can therefore be used for legitimization by increasing image's credibility. Starting with Times Square in New York, the context of the research expands to Asia and investigates how actors on the global political stage such as China, India, and Pakistan have been using the built environment of another global power, the USA, to validate their competing political claims about each other. While employing iconic urban backgrounds for legitimizing political messages is far from new, campaigns using another country's public places and monuments to gain repute at home represents a new territory for geopolitical discourses to be articulated and contested. The research reflects on the possible implications of these novel forms of political messaging for a 'trustworthy' national politics in an age of globalization.