Yerel yönetimlerde katılımcı demokrasi bağlamında kent konseyleri Beyoğlu Kent Konseyi
City councils in the context of participative democracy in local governments Beyoğlu City Council
  1. Tez No: 997691
  2. Yazar: ZÜBEYT TUGAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EYLEM AKDENİZ GÖKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın temel konusu yerel yönetimleri, katılımcılık kavramı ekseninde yerel yönetimlerin, yerel düzeyde demokrasinin inşası ve gelişmesinin yurttaşlar açısından etkileri ve katılım evrelerinin irdelenmesidir. Çalışma, yerel yönetimlerin önemli araçlarından olan katılımcılık ilkesiyle birlikte kent hakkı kavramının kent konseylerinde ne türden mekanizmalarda işlevsellik kazandığı sorusu ekseninde biçimlendirilmiştir. Günümüzde, temsili demokrasinin ortaya çıkardığı yapısal sorunlara alternatif bir katılım modeli olarak değerlendirilen kent konseyleri; toplumcu yaklaşımları desteklemek, sosyal yardımlaşma ve dayanışma kültürünü geliştirmek, çevresel duyarlılığı artırmak, ortak karar alma süreçlerini teşvik etmek, sivil toplumun yönetime katılımını güçlendirmek ve yönetimde şeffaflık ile hesap verebilirliği sağlamak gibi çok yönlü işlevler üstlenmektedir. Bu yönleriyle kent konseyleri, yerel demokrasi kültürünün gelişmesine ve kurumsal düzeyde güçlenmesine katkı sunmayı hedeflemektedir. Bu çalışmada, Beyoğlu Belediyesi Kent Konseyi örneği üzerinden kent konseylerinin kuruluş evreleri, dünyadaki gelişim süreçleri ve Birleşmiş Milletler kararları çerçevesindeki yeri incelenerek, çalışma ilkelerinin yerelde demokratik kültürün gelişmesine katkısı değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
This research focuses on local governments through the lens of participatory governance, examining the stages of citizen participation and the implications of building and advancing democracy at the local level. It is framed around the question of how the concept of the“right to the city,”together with the principle of participation—one of the core instruments of local governance becomes operational within the mechanisms of city councils. City councils, often regarded today as an alternative model to address the structural limitations of representative democracy, perform a wide range of functions: supporting communitarian approaches, fostering a culture of social solidarity and mutual assistance, enhancing environmental awareness, encouraging collective decision-making processes, strengthening civil society engagement in governance, and ensuring transparency and accountability in public administration. In doing so, they seek to nurture and consolidate a local democratic culture at the institutional level. Drawing on the case of the Beyoğlu Municipality City Council, this study examines the establishment phases of city councils, their global trajectories, and their position within the framework of United Nations resolutions, assessing the extent to which their guiding principles contribute to the development of democratic culture at the local level.