Kadın çalışanlarda örgütsel vatandaşlığın iş performansına etkisinde çarpıklık ve cam tavan sendromunun rolü
The role of deviance and glass ceiling syndrome in the effect of organizational citizenship on work performance in women employees
  1. Tez No: 785265
  2. Yazar: SEVİNÇ ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER TURUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışma, telekomünikasyon sektöründe çalışanların örgütsel vatandaşlığın iş performansına etkisinde çarpıklık ve cam tavan sendromunun rolünü ortaya çıkarmayı amaçlamıştır. Bu kapsamda örgütsel vatandaşlık, iş performansı, çarpılık ve cam tavan sendromu konuları literatür çerçevesinde ele alınmıştır. Tezde anket ile veri toplanmıştır. Anket telekomünikasyon sektöründe çalışanlara uygulanmıştır. Toplam 325 anket verisi çeşitli analizlere tabi tutulmuştur. Bulgulara göre çalışanların çarpıklık algı düzeyi iş performansı düzeylerini negatif ve anlamlı olarak etkilememekte ve çalışanların örgütsel vatandaşlık düzeyleri cam tavan sendromu algı düzeyini negatif ve anlamlı olarak etkilemektedir. Bu tezin literatüre katkı sağlamanın yanı sıra telekomünikasyon sektörü yöneticilerine yol gösterici olması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to reveal the role of deviance and glass ceiling syndrome in the effect of organizational citizenship on the job performance of employees in the telecommunication sector. In this context, organizational citizenship, job performance, deviance and glass ceiling syndrome are discussed within the framework of the literature. In the thesis, data was collected with a questionnaire. The questionnaire was applied to the employees in the telecommunication sector. A total of 325 survey data were subjected to various analyzes. According to the findings, employees' perception of deviance do not affects their job performance levels negatively and significantly, and employees' organizational citizenship levels affect the glass ceiling syndrome perception level negatively and significantly. In addition to contributing to the literature, this thesis is expected to guide telecommunication sector managers.