The role of resilience on feelings of guilt and regret, psychological health, and well-being among employed mothers
Çalışan annelerin psikolojik sağlamlık düzeylerinin suçluluk ve pişmanlık duyguları, psikolojik sağlık ve iyi oluş hali üzerindeki rolü
  1. Tez No: 473504
  2. Yazar: FUNDA BOZKURT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DORUK UYSAL IRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Çalışan annelerin yaşadıkları zorluklarla ilgili pek çok araştırma olmasına rağmen, hayatlarındaki zorluklardan dolayı yaşayabilecekleri olumsuz duygular hakkında çok az şey bilinmektedir. İş ve aile sorumlulukları arasındaki çelişkili ve zorlayıcı durumlar sonucunda çalışmaya bağlı suçluluk duygusu ve anne olma kararına bağlı pişmanlık duygusu ortaya çıkabilmektedir. Ancak çalışan annelerin sahip oldukları bazı bireysel kaynaklar bu tür olumsuz duygularla mücadele ederken yardımcı olabilir. Bu araştırmada psikolojik sağlamlığın çalışan annelerin suçluluk ve pişmanlık duyguları, psikolojik sağlık ve iyi oluş hali üzerindeki rolü incelenmiştir. Katılımcılar Türkiye'de farklı şehirlerde yaşayan 342 çalışan anneden oluşmaktadır. Katılımcılardan sosyo-demografik formu, Psikolojik Sağlamlık Ölçeği, Çalışma Suçluluğu Ölçeği, Karara İlişkin Pişmanlık Ölçeği, Depresyon, Kaygı, Stres Ölçeği ve Yaşam Doyumu Ölçeği cevaplandırmaları istenmiştir. Ayrıca 24 katılımcı ile çalışan anne olma konusundaki algı ve duyguları ile ilgili görüşmeler yapılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre, psikolojik sağlamlık düzeyleri yüksek olan çalışan annelerin daha düşük suçluluk ve pişmanlık düzeylerine sahip oldukları ve daha düşük stres, kaygı ve depresyon düzeylerine sahip oldukları bulunmuştur. Ayrıca psikolojik sağlamlık düzeyleri yüksek olan katılımcıların yaşam doyumlarının da daha yüksek olduğu bulunmuştur. Mediasyon analizinin sonucunda çalışmaya bağlı suçluluk duygusu, psikolojik sağlamlık ve psikolojik sağlık arasındaki ilişkide kısmi aracı etkiye sahip olduğu bulunmuştur. Ayrıca çalışmaya bağlı suçluluk ve anne olmaya dair pişmanlık duyguları, psikolojik sağlamlık ve iyi oluş hali arasındaki ilişkide kısmi aracı etkiye sahip olduğu bulunmuştur. Görüşme sonuçlarının değerlendirmesi çalışan annelerin suçluluk ve pişmanlık duyguları yaşadıkları fakat bu olumsuz duygularını açıkça paylaşmaya istekli olmadıklarını göstermiştir. Bulgular önceki araştırmaların ışığında tartışılmıştır. Ek olarak araştırmanın önemi, zayıf yanları ve gelecek araştırmalara ilişkin öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Despite the vast research about the struggles experienced by employed mothers, little is known about the negative emotions that may exist due to their demanding lives. Feelings of employment related guilt and regret toward being a mother may arise when work and family responsibilities become too opposing and challenging. However, certain individual resources may help when dealing with such emotions. The present study examined the role of resilience on feelings of guilt and regret, psychological health, and well-being among employed mothers. The participants consisted of 342 employed mothers working in different cities in Turkey. They were asked to complete a socio-demographic form, the Ego Resilience Scale, the Employment Related Guilt Scale, the Decisional Conflict Scale, the Depression, Anxiety, Stress Scale, and the Satisfaction with Life Scale. In addition, 24 of the participants were interviewed regarding their perceptions and feelings about being an employed mother. The results of the study indicated that employed mothers with high levels of resilience had lower levels of guilt and regret as well as lower levels of stress, anxiety, and depression. Moreover, participants with high levels of resilience had higher levels of life satisfaction. Results of the mediation analyses showed that guilt partially mediated the relationship between resilience and psychological health. In addition, both guilt and regret partially mediated the relationship between resilience and life satisfaction. The evaluation of the interview findings suggested that employed mothers did experience feelings of employment related guilt and regret toward being a mother; however, they were not willing to share their negative feelings openly. The findings are discussed under the light of previous research. In addition, clinical implications of the study, limitations, and suggestions for future research are presented.