Fiziksel aktivite ve aerobik egzersizin reaksiyon zamanına etkisi
The effect of physical activity and aerobic exercise on reaction time
  1. Tez No: 785287
  2. Yazar: VEYSEL DOKUZOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADNAN DEMİREL, DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA FATİH YAŞAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Amaç: Belirli bir şiddette yapılan düzenli fiziksel aktivite ve aerobik egzersizin sağlıkla ilgili birçok yararının yanında özellikle beynin bilişsel fonksiyonlarının yürütülmesinde de önemli bir rolü vardır. Bilişsel fonksiyonların bir göstergesi olan bilgi işleme hızı, görsel (GRZ) ve işitsel (İRZ) reaksiyon zamanları ölçülerek değerlendirilebilir. Bu çalışmada temel amaç fiziksel aktivite ve aerobik egzersizin bilişsel fonksiyonlar üzerindeki etkisini görsel ve işitsel reaksiyon zamanlarını ölçerek değerlendirmektir. Çalışmadaki ikinci amaç; egzersizin depresyon, uyku kalitesi ve yorgunluk düzeyi gibi durumlara etkisini değerlendirmektir. Gereç ve yöntem: Bu çalışma, prospektif randomize kontrollü olarak planlandı. 15 Temmuz 2020-15 Ekim 2020 tarihleri arasında, dahil edilme kriterlerine uygun 20-55 yaşları arasındaki 61 sağlıklı birey çalışmaya kabul edildi. Bireyler, basit randomizasyon yöntemiyle 30'u fiziksel aktivite ve aerobik egzersiz grubu (EG), 31'i ise kontrol grubu (KG) olarak iki gruba ayrıldı. EG'deki bireylere; 3 hafta boyunca 100 adım/dakika hızında, günde 7 bin adım, haftada en az 5 gün olacak şekilde egzersiz programı verildi. KG'deki bireylere 3 hafta boyunca herhangi bir egzersiz programı verilmedi. EG ve KG'deki katılımcıların GRZ ve İRZ değerleri, Beck Depresyon Envanteri'nden (BDE), Pittsburgh Uyku Kalite İndeksi'nden (PUKİ) ve Yorgunluk Şiddet Ölçeği'nden (YŞÖ) uyarlanan anketlerle depresyon düzeyi, uyku kalitesi ve yorgunluk düzeyleri üç hafta ara ile iki kez değerlendirildi. Grup içi ve gruplar arası karşılaştırma yapılarak değerlendirildi. Bulgular: İki grup arasında yaş, cinsiyet, VKİ, eğitim düzeyi, dominant el ve egzersiz düzeyi açısından anlamlı farklılık yoktu.
Özet (Çeviri)
Introduction: Regular physical activity and aerobic exercise at a certain intensity have an important role in the execution of the cognitive functions of the brain, as well as many health benefits. Information processing speed which is an indicator of cognitive functions, can be evaluated by measuring visual (VRT) and auditory (ART) reaction times. The basic aim of this study is; To evaluate the effects of physical activity and aerobic exercise on cognitive functions by measuring visual and auditory reaction times. The second aim of the study; To evaluate the effects of exercise on conditions such as depression, sleep quality and fatigue. Material and methods: This study was planned as a prospective randomized controlled trial. Between July 15, 2020 and October 15, 2020, 61 healthy individuals between the ages of 20-55 who met the inclusion criteria were accepted into the study. Individuals were divided into two groups with the simple randomization method, 30 as physical activity and aerobic exercise group (EG) and 31 as control group (CG). Individuals in EG; An exercise program was given at a rate of 100 steps / minute for 3 weeks, 7 thousand steps a day, at least 5 days a week. Individuals in CG were not given any exercise program for 3 weeks. The VRT and ART values, depression level, sleep quality and fatigue using questionnaires adapted from Beck Depression Inventory (BDI), Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI) and Fatigue Severity Scale (FSS) of the participants in EG and CG were evaluated twice with three-week intervals. Comparison was made within and between groups. Results: There was no significant difference between the two groups in terms of age, gender, BMI, education level, dominant hand and exercise level.