Rekreasyonel e-spor ile video tabanlı eğitim aerobik egzersizlerin fonksiyonel kapasite ve fiziksel uygunluk üzerine etkisi
The effect of recreational e-sports and video-based training aerobic exercises on functional capacity and physical fitness
  1. Tez No: 919475
  2. Yazar: MEHMET ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN USGU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Spor, Physical Medicine and Rehabilitation, Physiotherapy and Rehabilitation, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Mehmet Aslan, Rekreasyonel E-Spor ile Video Tabanlı Eğitim Aerobik Egzersizlerin Fonksiyonel Kapasite ve Fiziksel Uygunluk Üzerine Etkisini Araştırılması, Hasan Kalyoncu Üniversitesi Lisansüstü Eğitim Enstitüsü, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı, Yüksek Lisans Tezi, Gaziantep 2025. Bu çalışma, rekreasyonel e-spor oyuncularında video tabanlı eğitim aerobik egzersizlerin fonksiyonel kapasite ve fiziksel uygunluk üzerine etkilerinin araştırılması amacıyla yapıldı. Çalışmaya yaşları 18-34 arasında değişen 36 birey dahil edildi. Bireyler e-spor eğitim (E-Spor) grubu (n=12), Video eğitim (Video) grubu (n=12) ve e-spor eğitim ve video tabanlı aerobik eğitim (EV) grubu (n=12) olarak üç gruba ayrıldı. Gruplar 8 hafta / 3 gün eğitime alındı. E-spor grubu X-box cihazında Pro Evolution Soccer 2018 oyun eğitimi oyun konsolu ile uygulandı. Video grubu X-box 360 kinect cihazı ile bireysel hareketleri eş zamanlı simule eden boks, engelli koşu ve ninja fruit oyunları algılanan zorluk düzeyi orta olacak şekilde oynatıldı. EV grubuna algılanan zorluk derecesi orta olacak şekilde her iki eğitim birlikte verildi. Bireylerin fonksiyonel kapasiteleri 6 Dakika Yürüme Testi (6 DYT), fiziksel uygunlukları The Senior Fitness Batarya Test, fiziksel aktivite düzeyleri Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (UFAA), reaksiyon zamanlarının değerlendirilmeleri ise Reaksiyon Zaman Testi, İleri-Dur-İleri Testi ve İz Takip Testi ile çalışmanın başında ve sonunda değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Mehmet Aslan, Investigation of the Effects of Recreational E-Sports and Video-Based Training Aerobic Exercises on Functional Capacity and Physical Fitness, Hasan Kalyoncu University Graduate School of Education, Department of Physiotherapy and Rehabilitation, Master's Thesis, Gaziantep 2025. This study was conducted to investigate the effects of video-based training aerobic exercises on functional capacity and physical fitness in recreational e-sports players. The study included 36 individuals aged between 18-34 years. The individuals were divided into three groups as e-sports training (E-Sports) group (n=12), Video training (Video) group (n=12) and e-sports training and video-based aerobic training (EV) group (n=12). The groups were trained for 8 weeks / 3 days. The e-sports group received Pro Evolution Soccer 2018 game training on the X-box device with a game console. The video group played boxing, obstacle running and ninja fruit games that simulate individual movements simultaneously with the X-box 360 kinect device with a perceived difficulty level of medium. In the EV group, both trainings were given together with a perceived difficulty level of medium. The functional capacities of the individuals were evaluated with the 6 Minute Walk Test (6MWD), their physical fitness was evaluated with The Senior Fitness Battery Test, their physical activity levels were evaluated with the International Physical Activity Questionnaire (IPAQ), and their reaction times were evaluated at the beginning and at the end of the study with the Reaction Time Test, Forward-Stay-Forward Test, and Trail Following Test.