COVID 19 pandemi döneminde öğretmenlerin bilişsel esneklikleri ile mesleki canlılıklari arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determining the relationship between cognitive flexibility and professional vitality of teachers during the COVID 19 pandemic period
- Tez No: 785292
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU KARACA, DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE BADAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Munzur Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırmanın amacı, öğretmenlerin Covid 19 pandemi döneminde bilişsel esneklik ve mesleki canlılık düzeyleri arasındaki ilişkinin belirlenmesidir. Araştırmanın örneklemini 2021-2022 eğitim öğretim yılında Tunceli'de resmi kamu kurumlarında görev yapmakta olan 244 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama araçları olarak katılımcıların sosyodemografik özelliklerine yönelik kişisel bilgi formuyla birlikte“Bilişsel Esneklik Ölçeği”ve“Mesleki Canlılık Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin analizinde Statistical Package for Social Science for Windows (SPSS) 24.0 ve AMOS 24.0 paket programı kullanılmıştır. Her bir ölçek için açımlayıcı ve doğrusal faktör analizleri yapılmış arkasından bağımsız örneklem t testi, varyans analizi, korelasyon ve regresyon analizleri uygulanmıştır. Araştırma bulgularında öğretmenlerin Bilişsel Esneklik Ölçeği katılma düzeyleri ile öğretmenlerin cinsiyetleri, yaşları, eğitim düzeyleri, medeni durumları, çocuk sayıları, toplam çalışma süreleri, mevcut kurumda çalışma süresi, idari görev durumu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olmadığı saptanmıştır. Mesleki Canlılık Ölçeği ve ölçeğin alt boyutlarına katılma düzeylerinde, öğretmenlerin eğitim düzeyleri, medeni durumları, toplam çalışma süreleri, mevcut kurumda çalışma süresi, idari görev durumu açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunamamıştır. Kadın öğretmenlerin mesleki canlılık seviyeleri, erkek öğretmenlere göre daha yüksektir. İş tatmini alt boyutunda; 20 ve 29 yaş arasında olan öğretmenlerin iş tatmini düzeyleri, diğer yaş gruplarında bulunan öğretmenlere göre daha yüksek düzeydedir. Dinçlik ve ustalık alt boyutlarında da; 2 çocuk sahibi olan öğretmenlerin dinçlik ve ustalık alt boyutlarına katılma düzeyleri, diğer öğretmenlere göre daha yüksek bulunmuştur. Katılımcıların Bilişsel Esneklik Ölçeğine katılma düzeyleri ile Mesleği Canlılık Ölçeğine katılma düzeyleri arasında doğru yönlü kuvvetli bir ilişki mevcuttur. Buna göre öğretmenlerin bilişsel esneklik seviyeleri yükseldikçe mesleki canlılık seviyeleri de önemli ölçüde arttığını göstermektedir. Yapılan regresyon analiziyle, öğretmenlerin mesleki canlılıkları, kişilerin bilişsel esnekliklerini %52,7 oranında açıklamaktadır. Çalışma sonucunda öğretmenlerde bilişsel esneklik ve mesleki canlılık kavramları arasındaki ilişkinin varlığı tespit edilmiştir. Elde edilen veriler doğrultusunda önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research was to determine the relationship between teachers' cognitive flexibility and professional vitality levels during the Covid 19 pandemic. The sample of the study consisted of 244 teachers working in public institutions in Tunceli in the 2021-2022 academic year. Data are collected by; 'Cognitive Flexibility Scale' and 'Professional Vitality Scale' in the study along with 'Personal Information Form' for the sociodemographic characteristics of the participants. Statistical Package for Social Science for Windows (SPSS) 24.0 and AMOS 24.0 package programs were used in the analysis of the data obtained in the study. Explanatory and confirmatory factor analyzes were performed for each scale, followed by independent sample t test, analysis of variance, correlation and regression analysis. It was determined that there was no statistically significant difference between the levels of participation in the Cognitive Flexibility and teachers' gender, age, education level, marital status, number or children, total working time in the current institution, and performing administrative duty. There was no statistically significant difference between levels of participation in the Professional Vitality Scale and its subdimensions, in terms of teachers' education levels, marital status, total working time, working time in the current institution, and performing administrative duty. The Professional vitality levels of female teachers were higher than male teachers. In the sub dimension of job satisfaction; teachers between the ages of 20 and 29 had higher job satisfaction levels than teachers in other age groups. In the subdimensions of vigor and mastery; the level of participation in the subdimensions of vigor and mastery of the teachers who had two children was found to be higher than the other teachers. There was a strong relationship between the participants' level of participation in the cognitive flexibility and their level of participation in the professional vitality. Accordingly, it showed that as teachers' cognitive flexibility levels increase significantly. With the regression analysis the professional vitality of the teachers explained of the cognitive flexibility of tecahers by 52.7 %. As a result of the study, it was determined that there was a relationship between concepts of cognitive flexibility and professional vitality in teachers. Recommendations were made in line with the data obtained.