BM 2030 hedefleri ve çevreci hareketin siyasal söylemlere etkisi: Glasgow zirvesi 2021
The united nations sustainable development goals and the impact of the environmental movement on political discourse: Glasgow summit 2021
  1. Tez No: 785293
  2. Yazar: AYTEKİN IŞIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERİDE ZEYNEP GÜDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, Political Science, Communication Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medya ve Kültürel Çalışmalar Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Sürdürülebilir kalkınma kavramı gelecek kuşaklara daha sağlıklı ve yeşil bir dünya bırakmak, dünya üzerinde adaletsizliğe ve eşitsizliğe, yoksulluğa, çevresel faktörlerden kentleşmeye, herkes için eşit sağlık hizmetinden sürdürülebilir bir ekonomiye dikkat çekmek ve bu konularda aksiyon almak, harekete geçmek olarak açıklanabilir. Yanlış kullanılan her şey bozulmaya ve kirlenmeye sonuç olarak ise yok olmaya sebep olmaktadır. Örneğin sanayileşme ile karbondioksit salınımı aşırı derecede artmasıyla küresel ısınma meydana gelmiş ve dünya artık açık bir şekilde tepki vermeye başlamıştır. Birleşmiş Milletler tarafından hazırlanan sürdürülebilir kalkınma amaçları gezegenimizdeki bu olumsuzlukları gidermek adına ortaya konulmuştur. 2015 yılında belirlenen söz konusu olumsuzlukların 2030 yılına kadar bertaraf edilerek sürdürülebilir bir dünyada yaşamak amaçlanmıştır. Bu tezde özellikle bahsedilen çevreci ve iklimsel amaçları gerçekleştirmek ve dünyanın yıkımının önüne geçmek için ortak bir çalışma ve eylem planının hayata geçirilmesinin önemi ele alınmıştır. Tezde bunun gerçekleşmesi için öncelikle politikacılara ve daha sonra bireylere görev düştüğü belirtilmiştir. Tezin sonuç kısmında bütün dünyada ve ülkelerde geçerli olacak şekilde toplumsal bir birliğin sağlanarak özellikle politikacılar ve bireylerin bir araya gelerek daha güzel bir geleceği inşa etmeye yönelik ortak gündemlerle hareket etmesi gerektiği ifade edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Sustainable development can be explained as leaving a healthier and a future for future lives, drawing attention to injustice and inequality in the world, poverty, environmental factors to urbanization, equal health care for all to a sustainable economy, and planning this action can be explained as a transition. Everything that is used incorrectly causes deterioration and pollution, and as a result, destruction. For example, with industrialization and the excessive increase in carbon dioxide emissions, global warming has occurred and the world has now started to react openly. Sustainable development goals prepared by the United Nations have been put forward in order to eliminate these negativities on our planet. It is aimed to live in a sustainable world by eliminating the said negativities determined in 2015 until 2030. In this thesis, the importance of implementing a joint work and action plan in order to realize the environmental and climatic goals mentioned and to prevent the destruction of the world is discussed. In the thesis, it is stated that first of all, politicians and then individuals have a duty to make this happen. In the conclusion part of the thesis, it is stated that by providing a social unity that will be valid all over the world and countries, especially politicians and individuals should come together and act with common agendas to build a better future.