Ayak bileği malleol kırıklarında postoperatif erken yük verdirmenin fonksiyonel sonuçları
- Tez No: 785296
- Danışmanlar: PROF. DR. FUAT AKPINAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada kliniğimizde 2009–2011 yılları arasında cerrahi olarak tedavi edilen, cerrahi sonrasında erken yük verdirilen, ortalama yaşı 37,52±13,852(17-72) olan, 28'i (%28) kadın, 72'i (%72) erkek, 100 hastanın 100 ayak bileği kırığı geriye dönük olarak radyolojik ve fonksiyonel açıdan değerlendirildi ve erken yük verdirmenin klinik ve radyolojik sonuçlara etkisinin araştırılması amaçlandı. Olgular yaş, cinsiyet, taraf, etyoloji, kırık tipi, açık ya da kapalı kırık olmaları, AÖ bekleme süreleri, fiksasyon yöntemleri, komplikasyonlar, fonksiyonel ve radyolojik sonuçlar yönünden araştırıldı. Kırıkların 12'si (%12) burkulma, 31'si (%31) yürürken düşme, 3'ü (%3) yüksekten düşme, 4'ü (%4) merdivenden düşme, 31'i (%31) araç dışı trafik kazası (ADTK), 4'ü (%4) iş kazası, ve 14'ü (%14) spor yaralanması sonucunda oluşmuştu. Kırıkların 98'i (%98) kapalı kırık olup, sadece 2 olgu (%2) açık kırıktı. Lauge-Hansen sınıflamasına göre 44'ü (%44) SER, 18'i (%18) PER,11'i (%11) SAD, 3'ü (%3) PAB tipi kırıktı.Hastaların 11(%11) inde eşlik eden çıkık mevcuttu. Hastalar 0-23gün içinde( ortalama 4,54±4,27gün) opere edildi.Cerrahi teknik olarak AO-ASIF prensiplerine uyuldu.Hastalara tam anatomik redüksiyon yapıldı ve stabil osteosentez sağlandı.Postoperatif 1. gün hastalara kısa bacak scotchcast alçı yapılarak tolere edebildikleri kadar tam yük verdirildi, 2.haftada alçı değişimi yapıldı. 6.haftada alçı çıkarılarak korunmasız tam yük verdirildi.Bu hastaların uzun dönem radyolojik ve fonksiyonel sonuçları değerlendirildi.Takiplerinde radyolojik olarak medial clear space de artma, overlap mesafesinde azalma saptanmadı. AOFAS skorlamasına göre olguların % 87'i iyi; % 9'u orta ve %4'ü kötü sonuç olarak bulundu.Bu sonuçlar literatür bilgisi eşliğinde tartışıldı. Sonuç olarak cerrahi tedavi gerektiren ayak bileği malleol kırıklarında, VKİ 30 u geçmeyen ve osteoporozu olmayan hastalarda tam anatomik redüksiyon ve stabil osteosentez sağlanırsa postoperatif erken tam yük verdirilebilir.Erken tam yük verdirmenin fonksiyonel sonuçlar üzerine olumsuz etkileri olmadığı, komplikasyon oranınını arttırmadığı, kırık kaynaması ve işe dönüş süresini kısalttığı kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
In this study, 28 (28%) female, 72 (72%) male, who were treated surgically in our clinic between 2009 and 2011, had early weight bearing after surgery, mean age was 37.52±13,852(17-72) , 100 ankle fractures of 100 patients were evaluated retrospectively radiologically and functionally, and it was aimed to investigate the effect of early weight bearing on clinical and radiological results. The cases were investigated in terms of age, gender, side, etiology, fracture type, open or closed fractures, AE waiting times, fixation methods, complications, functional and radiological results. Of the fractures, 12 (12%) were sprained, 31 (31%) fell while walking, 3 (3%) fell from a height, 4 (4%) fell from a ladder, 31 (31%) was caused by non-vehicle traffic. accident, 4 (4%) occupational accidents, and 14 (14%) sports injuries. Of the fractures, 98 (98%) were closed fractures, and only 2 (2%) were open fractures. According to the Lauge-Hansen classification, 44 (44%) SER, 18 (18%) PER, 11 (11%) SAD, 3 (3%) PAB type fractures. accompanying dislocation was present. The patients were operated in 0-23 days (mean 4.54±4.27 days). Surgical technique was followed by AO-ASIF principles. Full anatomical reduction was performed and stable osteosynthesis was achieved in the patients. Full weight-bearing was given, and plaster cast was changed in the 2nd week. In the 6th week, the cast was removed and unprotected full weight-bearing was performed. The long-term radiological and functional results of these patients were evaluated. No increase in the medial clear space or decrease in the overlap distance was detected radiologically in the follow-up. According to the AOFAS scoring, 87% of the cases were good; 9% were moderate and 4% were bad results. These results were discussed in the light of the literature. In conclusion, full anatomical reduction and stable osteosynthesis can be achieved postoperatively in ankle malleolar fractures requiring surgical treatment, in patients with a BMI not exceeding 30 and without osteoporosis. We believe that it shortens the turnaround time.