Exploring students' perception on fairness in English writing
Öğrencilerin İngilizce yazma becerisi ile ilgili adalet algısının araştırılması
- Tez No: 785297
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENİSA MEDE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışma, İngilizce Hazırlık Programında öğrencilerin yazma değerlendirmesine ilişkin adalet algılarını ve yabancı dil olarak İngilizce öğrenenlerin adalet algılarının yeterlilik seviyelerine ve cinsiyetlerine göre farklılık gösterip göstermediğini araştırmayı amaçlamıştır. Çalışmanın bir diğer amacı da öğrenci ve öğretim elemanı katılımcılarına göre yazma değerlendirmelerinde adalet algılarını geliştirmenin bir yolu olup olmadığını belirlemektir. Bu çalışmada hem nicel hem de nitel veriler toplanmıştır. Nicel veriler 64 orta ve 73 orta-üst düzey öğrenciden Adalet Barometresi (FB) aracılığıyla toplanırken, nitel veriler 13 öğrencinin katıldığı görüşmeler ve 10 öğretim elemanı tarafından yazılı olarak yanıtlanan anket soruları aracılığıyla toplanmıştır. Nicel veriler tanımlayıcı ve yorumlayıcı istatistiklerle analiz edilmiştir. Nitel verileri analiz etmek için içerik analizi yapılmıştır. Bulgular, yazma değerlendirmesine ilişkin adalet algılarında orta ve üst orta düzey öğrencilerin yanı sıra kız ve erkek öğrenciler arasında anlamlı bir istatistiksel fark olmadığını ortaya koymuştur. Son olarak, öğrenci görüşmelerinden ve öğretmen yansımalarından elde edilen adalet algılarına ilişkin nitel araştırma bulguları, adalet algılarını besleyebilecek bazı ortak temaları ortaya çıkarmıştır. Bu bulgulara dayanarak, çalışma pedagojik çıkarımlarda ve ileriye yönelik araştırmalar için önerilerde bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate learners' fairness perceptions regarding writing assessment in an English Language Preparatory Program and whether EFL learners' fairness perceptions differ regarding their proficiency level and gender. Another goal of the study was to determine whether there is a way to foster fairness perceptions in writing assessment according to the student and instructor participants. Both quantitative and qualitative data were collected in this study. While the quantitative data were collected from 64 intermediate and 73 upper-intermediate students through the Fairness Barometer (FB), the qualitative data were gathered through interviews in which 13 students were involved and through survey questions responded to by 10 instructors in a written way. The quantitative data were analyzed through descriptive and inferential statistics. Content analysis was carried out to analyze the qualitative data. The findings revealed that there were no significant statistical differences between intermediate and upper-intermediate students, as well as male and female students, in their fairness perceptions regarding writing assessment. Finally, the qualitative research findings regarding fairness perceptions from student interviews and teacher reflections unveiled some common themes that can foster fairness perceptions. Based on these findings, the study suggested pedagogical implications and offered recommendations for further research.