Changing femininities during conflict – case study: The Gaza strip
Çatışma sırasında değişen kadınlık– vaka çalışması: Gazze şeridi
- Tez No: 785300
- Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. RAHİME SÜLEYMANOĞLU KÜRÜM, Assist. Prof. Dr. AYŞEGÜL AKDEMİR SON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Küresel İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu tez, İsrail'in Gazze'ye uyguladığı ve aynı zamanda kadın istihdamına yol açan ablukanın bir sonucu olarak abluka ve bölünmenin kadınların ekonomik kalkınması ve eril kimlikler üzerindeki etkilerini analiz etmektedir Bu etkileri incelemek ve bölünme ve ablukanın Gazze'de yaşayan aileler üzerindeki etkilerini anlamak için farklı STK'larla ve Gazze'de çalışan kadınlarla yirmi bir yarı-yapılandırılmış derinlemesine görüşme yapıldı. Elde ettiğimiz sonuçlar, Gazze'deki toplumun karşılaştığı ekonomik zorluklardan sonra toplumdaki kadınlık algısının değiştiğini ve gerçekten de bugün kadınların çalışmaya teşvik edildiğini gösteriyor. Ancak bu, iki cinsiyet arasında eşitlik fikrinin gelişmesi nedeniyle değil, kadınları çalışmaya zorlayan ve erkekleri ve toplumu çalışan kadınları kabul etmeye zorlayan ekonomik durumdan kaynaklanmaktadır. Bu nedenle, kötüleşen ekonomik koşullar nedeniyle Gazze gibi'de muhafazakar bir toplumda baskın erkeklik, erkeklerin işsiz kalması ve ailelerine bakamaması nedeniyle zorlanmış ve kadınların farklı işler aramasına neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the effects of the blockade and division on female economic development and masculine identities that are being challenged as a result of the Israeli blockade on Gaza, which also resulted in female employment. To examine these effects, twenty-one semi-structured in-depth interviews were conducted with different NGOs and with working females in Gaza to understand the effects the division and the blockade had on families living in Gaza. Our results show that the society in Gaza changed after the economic difficulties the society faced, and indeed women today are encouraged to work. However, that is not because of the development of the idea of equality among the two genders but is due to the economic situation that urged females to work and forced males and the society to accept working women. Therefore, due to the worsening economic conditions, dominant masculinity in a conservative society was challenged in Gaza as males were unemployed and unable to provide to their families, which caused women to seek different jobs.