Text-based online and offline social connectedness on psychological resilience during the COVID-19 pandemic
COVID-19 pandemiği sırasında yazılı çevrimiçi ve çevrimdışı sosyal bağlılık ile psikolojik dayanıklılık
  1. Tez No: 785299
  2. Yazar: DAMLA ALTAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARZU KARAKULAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Psikoloji alanında yapılan birçok araştırma, sosyal bağlılık ve psikolojik dayanıklılık arasındaki ilişkiyi incelemiştir. Sosyal bağlılıktaki eksiklik, sayısız araştırmada fizyolojik ve psikiyatrik problemlerle, aynı zamanda varoluşsal problemlerle ilişkilendirilmiştir. Korona virüs pandemiği tarafından karakterize edilebilecek bir dönemden geçerken, yüz yüze iletişimden ziyade yazılı çevrimiçi iletişimin yaygınlığını göz önünde bulundurmalıyız. Bu araştırmanın amacı, yüz yüze ve yazılı çevrimiçi iletişimin psikolojik dayanıklılığa olan etkilerini incelemektir. Örneklem 18 yaş üzeri Türkiye genelinden 500 katılımcıdan oluşmaktadır. Bulgulara göre; hem yüz yüze hem yazılı çevrimiçi sosyal bağlılık, psikolojik dayanıklılığın önemli yordayıcıları olarak görünmektedir. Bulgulara göre psikolojik dayanıklılık skorları; cinsiyet, ilişki durumu, birlikte yaşanılan kişi ve sosyoekonomik duruma göre değişmektedir. Yazılı çevrimiçi sosyal bağlılık, psikolojik dayanıklılık varyansının yüzde 36.3'ünü açıklarken; yüz yüze sosyal bağlılık, psikolojik dayanıklılık varyansının yüzde 45.1'ini açıklamaktadır. Bu araştırmada elde edilen bulgular, klinik implikasyonları ile birlikte sonuçlar kısmında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
A large body of literature suggests that one of the factors associated with resilience is one's social connectedness. Lack of social connectedness has been associated with poor physical health and psychiatric disorders as well as existential problems in numerous studies. Considering the times the world is going through, characterized by the Coronavirus pandemic, we have to consider the prevalence of text-based online connections rather than offline (face-to-face) connections. The purpose of this study was to explore how text-based online and offline social connectedness are related to psychological resilience. The sample is composed of 500 individuals over 18 years of age in Turkey. Results demonstrated that both text-based online and offline social connectedness are significantly associated with psychological resilience. Findings also revealed that psychological resilience differs across gender, relationship status, living arrangement and socioeconomic status groups. In addition, the regression model for text-based online social connectedness explains 36.3 percent of variance in psychological resilience and the model for offline social connectedness explains 45.1 percent of variance in psychological resilience. As predicted, offline social connectedness explained more variance in psychological resilience than did text-based online social connectedness. Clinical implications of the findings are explored in the discussion.