The effect of EFL teachers' attitude and self-efficacy in using Web 2.0 tools on their professional development during the COVID-19 pandemic
COVID-19 salgını süresince İngilizce öğretmenlerinin Web 2.0 araçlarını kullanmadaki tutum ve öz yeterliliklerinin mesleki gelişimlerine etkisi
  1. Tez No: 785301
  2. Yazar: ÖZGE SOYLUER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KENAN DİKİLİTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışma, İngilizce öğretmenlerinin kullandığı Web 2.0 araçlarının türleri, kullanım amaçları ve yöntemleri, karşılaştıkları engeller ve ayrıca covid-19 salgını sırasında İzmir/Türkiye'deki İngilizce öğretmenlerinin demografik özelliklerine derinlemesine bir bakış sunmaktadır. Daha da önemlisi, yabancı dil olarak İngilizce öğreten öğretmenlerin web 2.0 araçlarının öğretim uygulamalarına entegrasyonuna yönelik tutumlarının ve öz-yeterliklerinin nasıl olduğunu ve mesleki gelişim algılarının bununla nasıl ilişkili olduğunu gösterir. Ayrıca İngilizce öğretmenlerinin yaş, cinsiyet ve eğitim durumu gibi demografik özelliklerine ilişkin korelasyona daha geniş bir perspektif sağlayarak İngilizce öğretmenlerinin tutumu, öz-yeterliği ve mesleki gelişimleri arasındaki ilişkiye daha fazla ışık tutar. Nicel araştırma yöntemlerinden biri olan tarama modelinde betimsel araştırma olarak tasarlanmıştır. Araştırmanın evrenini ve örneklemini, İzmir ilinde bulunan ortaokul ve liselerde görev yapan ve Google formu olarak tasarlanan veri toplama aracını gönüllü olarak dolduran İngilizce öğretmenleri oluşturmuştur. Verilerin analizinde istatistiksel paket SPSS 24 (Statistical Package for the Social Sciences – IBM®) kullanılmıştır. Sürekli değişkenlerin normal dağılım eğrisi Skewness ve Kurtosis testi ile değerlendirildi. İkili ve çoklu karşılaştırmalarda kategorik değişkenler için Chi-square testi, nicel değişkenler için bağımsız t-testi ve One Way Anova testi kullanıldı. Bağımsız kategorik demografik değişkenlerin bağımlı değişkenler üzerindeki olası etkilerini değerlendirmek için çok değişkenli varyans analizi (MANOVA) yapılmıştır. Son olarak, öğretmenlerin İngilizce Öğretiminde Web 2.0 Araçlarını Entegrasyonu, Web 2.0 Öz Yeterlilikleri ve Profesyonel gelişimleri arasındaki ilişkinin gücünü belirlemek için Pearson korelasyonu yapıldı. Çalışmanın bulguları, İngilizce Öğretmenlerinin web 2.0 araçlarının İngilizce öğretimine entegrasyonuna karşı olumlu bir tavır sergilediğini ve öğretmenlerin çoğunluğunun web 2.0 araçlarını kullanmanın öğretimlerinin normal bir parçası olduğunu düşündüklerini gösterdi. Ayrıca öğretmenlerin web 2.0 araçlarını kullanma konusundaki tutum ve öz-yeterliklerinin mesleki gelişimlerini önemli ölçüde etkilediği sonucuna varılmıştır. Mesleki gelişim faaliyetlerinin faydalarının farkında olarak, bu çalışmadaki EFL öğretmenlerinin %58'inin web 2.0 araçlarının öğretimine entegrasyonuyla ilgili seminerlere ve kurslara katıldıklarını belirttiler ki bu durum nispeten bu araçları kullanma konusundaki öz-yeterliliklerini geliştirmelerinin yolunu açmıştır.
Özet (Çeviri)
This study provides an insightful look into the types of Web 2.0 tools used by EFL teachers, their purposes and methods of use, the barriers faced by them and also the demographic features of EFL teachers in İzmir/Turkey during covid-19 pandemic. More importantly, it demonstrates how EFL teachers' attitude and self-efficacy has been towards the integration of web 2.0 tools in their teaching practices and also shows how their professional development perception has been in relation to that. Additionally, it brings more ligth to the relationship between EFL teachers' attitude, self-efficacy and their professional development by providing a wider perspective of the correlation regarding EFL teachers' demographic characteristics such as age, gender and educational status. It is designed as descriptive research in the survey model, which is one of the quantitative research designs. The population and sample of the study consisted of English teachers working in secondary and high schools in İzmir, who voluntarily completed the data collection tool which was designed as an online of google form. Statistical software package SPSS 24 (Statistical Package for the Social Sciences – IBM®) was used in the analysis of the data. The normal distribution curve of continuous variables was evaluated with the Skewness and Kurtosis test. Chi-square test was used for categorical variables, independent t-test and One Way Anova test were used for quantitative variables in pairwise and multiple comparisons. Multivariate analysis of variance (MANOVA) was conducted to assess independent categorical demographic variables' possible effects on the dependent variables. Finally, Pearson correlation was carried out to determine the strength of a relationship between teachers' Integration of Web 2.0 Tools in EFL Teaching, their Web 2.0 Self-Efficacy and Professional development. The findings of the study showed that EFL teachers had a positive attitude towards the integration of web 2.0 tools in EFL teaching and the majority of teachers felt that using web 2.0 tools was a normal part of their teaching. It was also concluded that teachers' attitude and self-efficacy in using web 2.0 tools affected their professional development significantly. Being aware of the benefits of professional development activities, with respect to that 58% of EFL teachers in this very study actually stated to have attended seminars and courses on the integration of web 2.0 tools their teaching, which relatively paved the way to improving their self-efficacy in using these tools.