Erişkin femur boyun kırıklarında uygulanan total kalça protezi ve parsiyel kalça protezi protokollerinin klinik ve radyolojik olarak karşılaştırılması (Retrospektif çalışma)
Clinical and radiological comparison of total hip replacement and partial hip replacement protocols in adult femoral neck fractures (Retrospective study)
- Tez No: 785317
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÜRGÜDEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Femur boyun kırıkları, her geçen gün sıklığı artan, önemli bir travma ve sağlık problemidir. Genç nüfusta, nondeplase kırıklar osteosentez ve primer fiksasyon öncelikli olarak düşünülebilinse de Kalça artroplastisi bu kırıklarda çok iyi klinik ve radyolojik sonuçlar vermektedir. Klinik sonuçlarımız, komplikasyon oranlarımız ve radyolojik sonuçlarımız literatürle uyumlu bulunmuştur. Total kalça protezinin, aktif beklentisi yüksek yaşlı hastalarda, diğer tedavi yöntemlerine göre klinik sonuçları daha iyi ve sekonder cerrahi oranları daha düşüktür.
Özet (Çeviri)
Femoral neck fractures are an important trauma and health problem that increases in frequency day by day. In the young population, although nondisplaced fractures can be considered as priority in osteosynthesis and primary fixation, hip arthroplasty gives very good clinical and radiological results in these fractures. Our clinical results, complication rates and radiological results were consistent with the literature. Total hip replacement has better clinical outcomes and lower secondary surgical rates in elderly patients with high active expectation than other treatment methods.