21. yüzyıl postmodernizmi bağlamında çevresel grafik tasarım ve kamusal enstalasyon
Environmental graphic design and public installation in the context of 21st century postmodernism
  1. Tez No: 785316
  2. Yazar: SELMA KOZAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİMBER RANA ATAY
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 313
Özet
Çağımızda, çevresel grafik tasarım ve kamusal enstalasyon pratiğindeki çeşitlilik ve dinamizm, konuyu merkezi ve ilham verici bir noktaya taşımıştır. Bu bağlamda, dijitalleşmenin getirdiği yeni anlatı yöntemleri ve siber kültürün küresel etkileri, kamusal alanda sanat, tasarım ve toplum karşılaşmalarını yoğunlaştırmıştır. Postmodernizm ve çağdaş kültürel dinamiklerle birlikte kamusal enstalasyonun interdisipliner bir rotada ilerlemesi sonucu kamusal enstalasyon çevresel grafik tasarımın içerisine dâhil olmuştur. Kentler, heterotopik anlamda çok sesliliği temsil eden, estetik potansiyeli olan ortamlardır. Kentsel tasarım, urbanizmden kamusal enstalasyona kadar çok geniş bir spekturumda ilerler. Kent, yaratıcı stratejiler için sınırsız özgürlük alanları sunar. Bu potansiyel, kentleri büyük ölçekli yaratıcı temsiller ve enstalasyon sanat türü için olanaklı, devasa birer tabula rasa haline getirmiştir. Dolayısıyla“21. Yüzyıl Postmodernizmi Bağlamında Çevresel Grafik Tasarım Ve Kamusal Enstalasyon”başlıklı bu tez çalışmasında, çevresel grafik tasarım, dijital temsil, postmodern sanat, tipografi ve metin temelli sanat arasındaki ilişki ve etkileşime odaklanılarak kamusal enstalasyon olgusuna çağdaş bir değerlendirme getirilmiştir. Bu bağlamda, Sheila Levrant de Bretteville, Jenny Holzer, Krzysztof Wodiczko, Tony Cokes, olmak üzere interdisipliner bir vizyonla kamusal enstalasyon üreten ve neo-avangard olarak tanımlanabilecek sanatçı ve tasarımcıların üslûpları ve örnek yapıtları incelenmiştir. Yanı sıra, bu tezin kavramsal ve kuramsal gelişimine paralel bir şekilde tezin bir bölümü olarak ve gaslighting olgusundan yola çıkarak 'Things Inside Me / Gaslighting' adlı kamusal enstalasyon projesi çevresel grafik tasarım vizyonuna göre geliştirilmiş ve gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In our era, the diversity and dynamism in environmental graphic design and public installation practice has made the subject central and inspiring. In this context, the new narrative methods made by digitalization and the global effects of cyber culture have intensified the encounters of art, design and society in the public sphere. As a result of the progress of public installation in an interdisciplinary route together with postmodernism and contemporary cultural dynamics, public installation has been included in environmental graphic design. Cities are environments that represent polyphony in the heterotopic sense and have aesthetic potential. Urban design progresses in a wide spectrum from urbanism to public installation. The city offers areas of unlimited freedom for creative strategies. This potential has made cities huge tabula rasa for large-scale creative representations and installation art. Therefore, in this thesis titled“ Environmental Graphic Design and Public Installation in the Context of 21st Century Postmodernism”, a contemporary evaluation was provided to the phenomenon of public installation by focusing on the relationship and interaction between environmental graphic design, digital representation, postmodern art, typography and text-based art. In this context, the styles and exemplary works of artists and designers who can be defined as neo-avant-garde and produce public installations with an interdisciplinary vision such as Sheila Levrant de Bretteville, Jenny Holzer, Krzysztof Wodiczko, Tony Cokes were examined. Also, in parallel with the conceptual and theoretical development of this thesis, as part of the thesis, the public installation project titled 'Things Inside Me / Gaslighting based on gaslighting phenomenon was developed and realized according to environmental graphic design vision.