Göçmen kadınlara (ahıska türkleri) sağlık sorumluluğu, aile planlaması bilgi ve tutumlarına yönelik verilen hemşirelik girişimlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of nursing interventions on migrant women's (ahiska turks) knowledge of family planning, HEALTH responsibility, and attitudes
  1. Tez No: 785354
  2. Yazar: EZGİ DEMİRTÜRK SELÇUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİRSEL CANAN DEMİRBAĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışma, hemşire tarafından göçmen kadınlara (Ahıska Türkleri) sağlık sorumluluğu ve aile planlamasına yönelik verilen bireysel eğitimlerin, mobil uygulama yoluyla tekrarlı eğitimlerin ve telefon danışmanlığı girişimlerinin kadınların sağlık sorumluluğu düzeylerine, aile planlaması bilgisi ve tutumlarına etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Çalışma bir aile sağlığı merkezine kayıtlı hemşirelik girişim grubunda 40, kontrol grubunda 41 göçmen kadın ile ön test, son test ve kalıcılık testi düzeninde randomize kontrollü deneysel çalışma olarak Haziran 2021-Mart 2022 tarihleri arasında yürütüldü. Verilerin toplanmasında;“Sosyo-demografik Özellikler ve Aile Planlaması Anamnez Formu”,“Aile Planlaması Bilgi Formu”,“Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği II-Sağlık Sorumluluğu Alt Boyutu”,“Aile Planlaması Tutum Ölçeği”,“Aile Planlaması Programı Değerlendirme Formu”kullanıldı. Hemşirelik girişim grubundaki kadınlara ilk hafta ön test, sonraki haftalarda çoklu girişimler (yüz yüze görüşme, mobil uygulama, telefon danışmalığı), 8. hafta son test ve 13. haftada kalıcılık testi yapıldı. Kontrol grubuna ilk hafta ön test, 8. haftada son test ve 13. hafta da kalıcılık testi yapıldı. Verilerin değerlendirilmesinde t testi, Varyans analizi, Mann Whitney U, Wilcoxon analizi, Kruskall Wallis Varyans analizi, Friedman testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the effect of nurse-led individual, repeated training via a mobile application, and telephone counseling interventions on health responsibility and family planning on the migrant women's (Ahıska Turks) health responsibility levels, family planning knowledge, and attitudes. The study was conducted as a randomized controlled quasi-experimental study between June 2021 and March 2022 with migrant women registered in a family health center with pretest, posttest, and retention test design and with experimental (41) and control (40) groups. The data were collected with the“Socio-demographic Characteristics and Family Planning Anamnesis Form”, the“Family Planning Information Form”, the“Health Promoting Lifestyle Profile II-Health Responsibility Subdimension”, the“Family Planning Attitude Scale”, and the“Family Planning Program Evaluation Form”. The experimental group received a pretest in the 1st week, multiple interventions (face-to-face interview, mobile application, and telephone counseling) in the next weeks, a posttest in the 8th week, and a retention test in the 13th week. The control group was administered a pre-test in the 1st week, a post-test in the 8th week, and a retention test in the 13th week. In the evaluation of the data, t-test, analysis of variance, Mann Whitney U, Wilcoxon analysis, Kruskal Wallis analysis of variance, and Friedman test were performed.