TaTGA etkinlikleri ile üniversite öğrencilerinin akademik başarı performanslarının ve akademik içsel motivasyonlarının değerlendirilmesi
Evaluation of academic achivement performance and academic intrinsic motivation of university students through PDEODE tasks
  1. Tez No: 785353
  2. Yazar: NEHİR ÖZBULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİS ARZU UYULGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışmada TaTGA yöntemine dayalı yürütülen kimya laboratuvar etkinliklerinin öğrencilerin akademik içsel motivasyonlarına ve akademik başarı performanslarına etkisi incelenmiştir. Araştırma, açıklayıcı durum çalışmasına uygun şekilde yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini, İzmir İline bağlı bir devlet üniversitesinin Fen Bilgisi Eğitimi Anabilim Dalı'nda öğrenim gören toplam 38 birinci sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Çalışmada TaTGA öğretim yöntemine dayalı 6 kimya laboratuvar etkinliği geliştirilmiş, her bir etkinlik Kimya 2 uygulama derslerinde (2 ders saatinde), 6 haftalık süreçte uygulanmıştır. Araştırmada TaTGA çalışma yaprakları, Akademik İçsel Motivasyon Ölçeği ve Yapılandırılmış Görüş Formu veri toplama araçları olarak kullanılmıştır. TaTGA çalışma yapraklarından elde edilen veriler nicel yolla dereceli puanlama anahtarı kullanılarak ve nitel yolla betimsel olarak analiz edilmiştir. Akademik İçsel Motivasyon Ölçeğinden elde edilen veriler bağımlı örneklem t testi yapılarak analiz edilmiştir. Yapılandırılmış Görüş Formundan elde edilen veriler ise nitel yolla betimsel olarak analiz edilmiştir. Araştırmada elde edilen bulgulara göre, 6 haftalık süreç sonunda TaTGA öğretim yöntemi ile yürütülen kimya laboratuvar etkinliklerinin öğrencilerin akademik içsel motivasyonlarını ve akademik başarı performanslarını olumlu yönde etkilediği tespit edilmiştir. Bununla birlikte, öğrenciler TaTGA öğretim yöntemi ile gerçekleştirilen kimya laboratuvar etkinlerinin etkili bir öğretim ortamı sağlanmış olduğunu, ön bilgilerini sorguladıklarını, eksikliklerinin ve hatalarının giderilerek yeni bilgiler öğrendiklerini ifade etmişlerdir. Ayrıca, öğrenciler TaTGA öğretim yönteminin özellikle tartışma aşamalarında özgüven, başarı inancı, sosyal kabul gibi duyuşsal özelliklerinin olumlu yönde etkilendiğini bildirmişlerdir. Araştırma sonucunda, TaTGA öğretim yöntemi ile ilgili kimya eğitimi araştırmacılarına ve kimya öğretmenlerine yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the changes in the academic intrinsic motivation and academic achievement performance of the students during the chemistry laboratory activities to be carried out based on the PDEODE tasks were examined. The research was conducted in accordance with the explanatory case study. The sample of the research consists of 38 students studying in the 1st grade in the Science Education Department of a state university in Izmir. In this study, 6 chemistry laboratory activities based on the PDEODE were developed, and each activity was applied in Chemistry 2 practice courses (in 2 course hours), in a total of 6 weeks. PDEODE worksheets, Academic Intrinsic Motivation Scale and Structured Interview Form were used as data collection tools. The data obtained from the PDEODE worksheets were analyzed quantitatively using a rubric and descriptively in a qualitative way. Dependent t-test for paired samples was used for the analysis of the data obtained from the Academic Intrinsic Motivation Scale. Descriptive content analysis was used for the analysis of the qualitative data obtained from the Structured Interview Form. According to the findings, it was determined that the academic achievement performances and academic intrinsic motivations of the students in chemistry laboratory activities changed positively as a result of the 6-week process carried out with the PDEODE tasks. In addition, the students stated that the chemistry laboratory activities carried out with the PDEODE provided an effective teaching environment, they questioned their prior knowledge, and they learned new information by eliminating their deficiencies and mistakes. Especially during the discussion stages, they also added that their affective characteristics such as self-confidence, belief in success, and social acceptance were positively affected. As a result of the research, suggestions were made for chemistry education researchers and chemistry teachers about the PDEODE teaching method.