Asitler-Bazlar konusunda argümantasyona dayalı laboratuvar uygulamasının öğretmen adaylarının akademik başarıları ve eleştirel düşünme becerilerine etkisi
The effects of argumentation-based laboratory practice related to Acids-Bases on preservice teachers' academic achievement and critical thinking skills
  1. Tez No: 785397
  2. Yazar: ÖZNUR KARABULUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YILDIZAY AYYILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Argümantasyona dayalı fen öğretimi araştırma-sorgulama etkinliklerinin gerçekleştiği laboratuvar ortamında kullanıldığında, aktif öğrenci merkezli öğrenmeyi sağlar. Argümantasyona dayalı fen öğretimi modelinin uygulandığı laboratuvarlarda yapılan deneyler ve araştırma yolları öğrenciyi öğretmen rehberliğinde şekillendirmektedir. Argümantasyona dayalı fen öğretimi, öğrencilerin fen kavramlarını daha iyi inşa etmesine yardım eden bir yaklaşımdır ve onların süreçte düşünce olarak bağımsız olmalarını sağlar. Bu amaçla çalışmada; Asitler-Bazlar konusunda argümantasyona dayalı laboratuvar uygulamalarının, öğretmen adaylarının akademik başarıları ve eleştirel düşünme becerileri üzerindeki etkisini araştırmak hedeflenmiştir. Araştırmanın modeli ön ve son test kontrol gruplu yarı deneysel desendir. Araştırmanın çalışma grubunu, 2021/2022 Öğretim Yılı Bahar Yarıyılında Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi'nde Genel Kimya Laboratuvarı Dersini alan Biyoloji Öğretmenliği ve Kimya Öğretmenliği Programlarında öğrenim görmekte olan toplam 40 birinci sınıf öğretmen adayı oluşturmaktadır. Bu şubelerden rastgele Biyoloji Öğretmenliği deney grubu (N=18), Kimya Öğretmenliği kontrol grubu (N=22) olarak seçilmiştir. Genel Kimya Laboratuvarı dersi uygulamaları, deney grubunda öğrenme etkinlikleri ile desteklenmiş argümantasyona dayalı laboratuvar yaklaşımıyla, kontrol grubunda ise öğretmen merkezli yöntemle aynı öğretmen tarafından gerçekleştirilerek toplam 6 haftada tamamlanmıştır. Çalışmada veri toplama aracı olarak tez kapsamında geliştirilen Asitler Bazlar Hazırbulunuşluk Testi, Asitler Bazlar Başarı Testi ve argümantasyona dayalı öğrenme etkinlikleri ile Yoldaş (2009) tarafından geliştirilen Eleştirel Düşünme Becerileri Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada ön test olarak deney ve kontrol grubuna Asitler Bazlar Hazırbulunuşluk Testi ve Eleştirel Düşünme Becerileri Ölçeği uygulanmıştır. Ön testlerin sonuçları değerlendirildiğinde; deney ve kontrol grubunun hazır bulunuşlukları ve eleştirel düşünme becerileri arasında anlamlı bir farklılık olmadığı sonucuna ulaşılmıştır (p>0,05). Laboratuvar uygulamaları tamamlandıktan sonra, her iki gruba da son test olarak Asitler Bazlar Başarı Testi ve Eleştirel Düşünme Becerileri Ölçeği uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Argumentation-based science teaching provides active student-centered learning when used in a laboratory environment where inquiry academic activities take place. Experiments and research paths in laboratories where the argumentation-based science teaching model is applied shape the student under the guidance of the teacher. Argumentation-based science teaching is an approach that helps students build science concepts better and enables them to be independent in thought in the process. For this purpose, in the study; it was aimed to investigate the effect of argumentation-based laboratory practices on Acids-Bases on the academic achievements and critical thinking skills of pre-service teachers. The research design is a quasi-experimental design with pre-test and post-test control group. The study group of the research consists of 40 first year preservice teachers studying in Biology Teaching and Chemistry Teaching Programs, who took the General Chemistry Laboratory Course at Dokuz Eylül University Buca Education Faculty in the Spring Semester of the 2021/2022 Academic Year. From these groups, Biology Teaching were randomly selected as the experimental group (N=18) and Chemistry Teaching were selected as the control group (N=22). General Chemistry Laboratory course applications were completed in 6 weeks in total by the same teacher using the argumentation-based laboratory method supported by learning activities in the experimental group and the traditional laboratory method in the control group. In the study, Acids Bases Readiness Test, Acids Bases Achievement Test, argumentation-based learning activities developed within the scope of the thesis, and Critical Thinking Skills Scale developed by Yoldaş (2009) were used as data collection tools. As a pre-test in the research, Acids Bases Readiness Test and Critical Thinking Skills Scale were applied to the experimental and control groups. When the results of the pre-tests are evaluated; it was concluded that there was no significant difference between the readiness and critical thinking skills of the experimental and control groups (p>0.05). After the laboratory practices were completed, Acids Bases Achievement Test and Critical Thinking Skills Scale were applied to both groups as a post-test.