Brakisefalik ırk köpeklerde yumuşak damağın bilgisayarlı tomografi (BT) ile muayenesi
Computed tomography (CT) examination of the soft palate in brachiocephalic dogs
  1. Tez No: 785396
  2. Yazar: İZEL KARADAYI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT SARIERLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç: Bilgisayarlı tomografi varlığında görüntüleme ile endotrakeal tüp olmadan brakisefalik köpeklerde nazo- ve orofarengeal bölgede bulunan yumuşak ve kemik dokular üzerinde ölçümler yapılarak bu ölçümlerin birbirleri arasındaki korelasyon varlığı ve BOHS'nin klinik şiddeti ile ilişkilendirilmesi hakkında bilgi verilmesi amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Araştırma, Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Veteriner Fakültesi Cerrahi Anabilim Dalı Küçük Hayvan Kliniği'ne getirilen farklı ırk, yaş ve cinsiyetteki; horlama, solunum güçlüğü, egzersiz intoleransı ve senkop gibi BOHS'ın dört ana semptomundan en az birine sahip olan on iki brakisefalik köpek ile gerçekleşmiştir. Çalışmanın verileri, bilgisayarlı tomografi cihazı ile endotrakeal tüp olmaksızın servikal/farengeal bölgeden elde edilen sagittal, dorsal ve transversal kesitsel görüntüler ile oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: It is aimed to provide information about the existence of correlation between these measurements and the clinical severity of BOAS by performing measurements on soft and bone tissues in the naso and oropharyngeal region in brachycephalic dogs without endotracheal tube with imaging in the presence of computed tomography. Materials and Methods: The research performed in different races, ages and genders brought to Aydın Adnan Menderes University, Faculty of Veterinary Medicine, Department of Surgery Small Animal Clinic, twelve brachycephalic dogs with at least one of the four main symptoms of BOAS, such as snoring, difficulty breathing, exercise intolerance, and syncope. The data of the study were created with sagittal, dorsal and transversal cross-sectional images obtained from the cervical/pharyngeal region with a computed tomography device without an endotracheal tube.