Dini Motivasyonlu Radikalleşmenin Risk Değerlendirmesi
A Risk Assessment of Religiously Motivated Radicalization
- Tez No: 785466
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET KAHYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi
- Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Güvenlik ve Terörizm Anabilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Güvenlik ve Terörizm Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu tez, dini motivasyonlu radikalleşme eğilimi gösteren bireylerin risk değerlendirmelerine yönelik risk göstergeleri hakkında genel bir anlayış sağlamayı amaçlamaktadır. Tezin nihai amacı, sahadaki profesyonellere, ceza sisteminin üyelerine ve gelecekte dini motivasyonlu radikalleşme eğiliminin tespiti için geliştirilebilecek ölçme araçlarına katkı sağlamak maksadıyla risk göstergeleri kazandırmaktır. Araştırmada kullanılan yöntem ve analiz nedeniyle, nitel araştırma yöntemlerinden betimsel araştırma modelinde bir araştırma yapılmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde radikalleşmenin kavramsal çerçevesi tartışılmış; radikalleşme türleri, dini motivasyonlu radikalleşme, İslami radikalleşmede önemli kavramlar, Türkiye'de dini motivasyonel radikalleşme, radikalleşmenin ölçülmesi ve risk değerlendirmesi incelenmiştir. İkinci bölümde, risk değerlendirmesinin kavramsal çerçevesi tartışılmakta; risk değerlendirmesinin tarihçesi ve kullanımı, şiddet içeren risk değerlendirmelerinde dikkat edilmesi gereken hususlar, şiddet içeren aşırılığa özgü risk faktörleri ve göstergeler, şiddet içeren aşırıcılık için bir risk değerlendirme aracı geliştirmedeki zorluklar, şiddet içeren aşırıcılık için risk değerlendirme araçlarının uygulanmasındaki zorluklar, güncel çalışmalar ele alınmıştır. Üçüncü bölümde, radikalleşme eğiliminde olan bireylerin risk göstergeleri tartışılmış ve incelenmiştir. Sonuç olarak literatürde eksik olan noktalara ve gelecek çalışmalar için risk göstergelerine yönelik önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to provide a general understanding of risk indicators for risk assessments of individuals who tend to religiously motivated radicalization. The ultimate aim of the thesis is to provide risk indicators to the professionals in the field, members of the criminal justice system and to contribute to the measurement tools that can be developed for the detection of the religious-motivated radicalization trend in the future. Due to the method and analysis used in the research, research was conducted in the descriptive research model, one of the qualitative research methods. In the first chapter of the study, the conceptual framework of radicalization was discussed; types of radicalization, religiously motivated radicalization, important concepts in Islamic radicalization, religious motivational radicalization in Turkey, measuring radicalization, and risk assessment examined. In the second chapter, the conceptual framework of risk assessment is discussed; the history and use of risk assessment, matters to be considered in risk assessments containing violence, risk factors and indicators specific to violent extremism, and challenges in developing a risk assessment tool for violent extremism, challenges in implementing risk assessment tools for violent extremism, measurement tools in the literature, evaluating radicalization: current studies examined. In the third chapter, the risk indicators of individuals who may tend to radicalize are discussed and examined. In conclusion, the deficient areas in the literature and the suggestions about risk indicators for future studies are included.