Dini motivasyonlu terör bağlamında İsrail'in filistinlilere karşı uygulamaları
In the context of religious motivated terrorism, the practices of Israel against palestinians
  1. Tez No: 601005
  2. Yazar: EMRAH SIRAN KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmanın temel hedefi, terör eylemlerinin ve bu eylemleri yapanlarının belli bir dini inanç ile ilişkilendirmenin sorunlu olduğunu göstermektir. Bunu yapabilmek için de, İsrail'de kendilerini Yahudi dinini temsil ettiklerini ifade eden gruplar ve yaptıkları terör eylemleri araştırıldı. Tez çalışmasının konusu ise, İsrail'de ve işgal altındaki topraklarda Filistin halkına yönelik terör faaliyetleri gerçekleştiren terör örgütleri ve eylemleridir. Bu çalışmadan amaçlanan, İsrail'deki dini motivasyonlu terörist eylemlerin kökenlerini, eylemlerinde kullanılan meşruiyet söylemlerini, Yahudi kökenli terörizminin etki alanının genişliğini ve işlerliğini; Filistin'deki uygulamalar açısından ele almaktır. Bunu gerçekleştirmek için de, devlet-dini gruplar-din-terör kavramları ekseninde dini temelli terör olguları üzerinde duruldu.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to prove that religious terrorism is not peculiar to any religion. To show this, the thesis explored religious groups who consider themselves as the representatives of Judaism as well as these groups' terror activities. Therefore the subject of this study is to examine religiously motivated terrorist activities in Israel and the occupied territories against Palestinians. There is limited information in the academic literature about these organizations. There is a connection between their beliefs and their terrorist activities. Thus, this study intends to examine the origins of Israel's religious-based terrorist activities, how they legitimize their terror activities in Israel and the occupied territories against the Palestinians.