Viyolonsel öğretiminde performansı değerlendirmeye yönelik hazırlanan dereceli puanlama anahtarının (scoring rubric) sınanması ve değerlendirilmesi
Evaluation and test of graded scoring key (rubric) prepared for performance assessment in teaching violoncello
- Tez No: 356678
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTEKİN ALBUZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu araştırmada, Türkiye'deki Müzik Eğitimi Anabilim Dallarında (MEABD) yapılan, bireysel çalgı (viyolonsel) eğitimi dönem sonu performans sınavı değerlendirmesindeki genel durum saptanmaya çalışılmış olup; bu doğrultuda geçerliği ve güvenirliği test edilmiş standart bir ölçme aracı oluşturmak amaçlanmıştır. Araştırma, amacı doğrultusunda genel olarak betimsel nitelikte bir çalışmadır. Araştırmada, yeni geliştirilen viyolonsel rubriğinin dönem sonu sınavlarında kullanılmasının etkileri incelenerek, viyolonsel rubriği ölçütlerinin oluşturulması aşamasında ilgili öğretim elemanlarının görüşlerinden ve benzer nitelikteki performans ölçme araçlarından faydalanılmıştır. Ayrıca, öğretim elemanları tarafından kullanılmakta olan yöntem ve araçlarla yeni geliştirilen ölçme aracının (rubrik), dönem sonu sınavındaki ilişkisi ele alınmaktadır. Bu sebeple araştırmada,“İlişkisel Tarama Modeli”kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu, farklı üniversitelerin MEABD'nda görev yapan 6 viyolonsel eğitimcisinden ve Gazi Üniversitesi MEABD birinci, ikinci, üçüncü ve dördüncü sınıf bireysel çalgı (viyolonsel) eğitimi dersi alan 20 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmada saptanan problemler, literatür taraması, öğretim elemanlarına ilişkin görüş anketi, araştırmacı tarafından yeni geliştirilen ve öğretim elemanları tarafından uygulanan ölçme aracı (rubrik) ile elde edilmiştir. İstatistiksel çözümlemeler için, SPSS 18.0 (The Statistical Packet for The Social Sciences) paket programı kullanılmıştır. İstatistiksel anlamlılık düzeyi 0.05 olarak kabul edilmiştir. Araştırmada elde edilen verilerin çözümlenmesi sonucunda;“fiziksel beceriler”,“teknik beceriler”ve“müzikal beceriler”olmak üzere üç ana boyuttan ve buna bağlı olarak 18 ölçütten oluşan viyolonsel rubriği geliştirilmiş ve uygulanmıştır. Uygulama sonucunda elde edilen bulgular, viyolonsel rubriğinin güvenilir, geçerli ve tutarlı bir ölçme yaptığını göstermektedir. Ayrıca, hem birinci ve ikinci değerlendirmelerde hem de öğretim elemanları puanları arasında fark varmış gibi görünse de istatistiksel olarak değerlendirmeler ve puanlayıcılar arasında anlamlı bir fark olmadığı tespit edilmiştir. Ancak, viyolonsel rubriği korelasyon katsayısının diğer yönteme göre daha yüksek çıkması, öğretim elemanlarının daha kararlı puanlar verdiğini göstermektedir. Bu sonuçlara dayanarak, MEABD YÖK çerçeve programını kullanan tüm MEABD viyolonsel eğitimcileri, standart, geçerli, güvenilir ve objektif olması bakımından yeni geliştirilen viyolonsel rubriğini dönem sonu sınavlarında kullanmalıdır. Bununla birlikte, verilen eğitimin işlevselliği açısından ölçme ve değerlendirme boyutunun tekrar tekrar ele alınması, eğitime, programa, öğretmene ve öğrenciye olumlu katkılar sağlayacaktır. Evren sürekli değişim ve gelişim içindedir. Bu sebeple, yeni geliştirilen bu ölçme aracının (rubrik) belli zamanlarda yeniden test edilmesi, her zaman daha nesnel, nitelikli ve kararlı ölçme sonuçlarına ulaşmamızı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was tried to determine the general case for performance exam the end of period of individual instrument (violoncello) which is done in the music teaching department in Turkey. In this respect, it is aimed that to create a standart measurement mediator tested the validity and reliability. In general, it is a descriptive study in accordance with its purpose. In this study, it was utilized from similar performance measurement mediators and interested instructor's ideas in the forming stage of violencello rubric standarts by investigating the effects of use in the final exam of new developed violencello rubric. Also, it was discussed to correlate in the final exam of new developed measurement mediator (rubric) with the methods that instructors have used. Therefore, it was used 'relational screening model' in this study. The research group consist of 20 undergraduate students who are from first, second, third and fourth classes taking the course of individual instrument (violoncello) in the Gazi University MEABD and from 6 violoncello educators working in the MEABD of different universities. The problems detected during study was obtained with measurement mediator (rubric) which was applied by instructors and new developed by researcher, view questionnaire in related to instructors, literature search. SPSS 18.0 (The Statistical Packet for The Social Sciences) package programme was used for statistical analysis. It was accepted 0.05 values as statistical significance level. In study, the violoncello rubric forming from 18 standards and from three main dimensions called as 'musical skills' and 'technical skills', physical skills' with data assessment was developed and applied. The data obtained at the end of the application showed that violoncello rubric made validity and consistent measurement. Although, as if it appears differences between both for first, second evaluation and instructor's marks, it was determined no significant difference between scorers and reviews statiscically. Whereas, the level of violoncello rubric correlation coefficient is higher than that other methods. This result showed that instructors gave more stable scores. According to these results, all MEABD violoncello educators using MEABD YOK framework programme must use on the final exams the new developed violoncello rubric by way of objective, confidential, valid, standard. However, to discuss over and over again the assessment and evaluation dimension makes positively contribute to student, instructor, programme and education. The universe is in constant change and development. Thus, to retest at certain times of new developed this measurement mediator (rubric) allows us to reach always more objective, qualified and stable measurement results.