Vaskülarize korakoid serbest kemik flebi ile skafoid rekonstrüksiyonu: Deneysel kadaverik çalışma
- Tez No: 785485
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT İĞDE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Skafoid fraktürleri sonrası avasküler nekroz durumlarında oluşan skafoid defektlerinin, mevcut tedavilere alternatif olarak serbest vaskülarize korakoid kemik flebi ile rekonstrüksiyonunun deneysel ortamda gösterilmesi hedeflenmiştir. Materyal ve Metod: Çalışmaya 5 adet kadavra dahil edildi. Kadavraların her iki omuz ve el bileği bölgelerinde çalışılarak toplam 10 adet örneklem oluşturuldu. Omuz bölgesinde deltopektoral, el bileği bölgesinde volar insizyonlar kullanılarak cerrahi disseksiyonlar yapıldı. Korakoidin arter ve venlerine ait ölçümler tamamlanarak korakoid kemik, besleyici damarları ile birlikte alıcı bölgeye mikrocerrahi anastomozlar ile nakledildi. Skafoide ait morfolojik ölçümler de yapılarak araştırmaya dahil edildi. Bulgular: Tüm örneklerde doğrudan aksiller arterin 2. segmentinden korakoidin çıkıntının inferomedial yüzüne uzanan bir adet kortikoperiostal dal olduğu görüldü. 4 kadavrada korakoid kemiğe giden yalnızca birer ven izlenirken bir kadavrada 2 ven dalının korakoide periostal olarak bağlandığı izlendi. Tüm korakoid arterlerin ortalama uzunluğu 4,54 ± 0,4 cm (4,01-5,03 cm), ortalama kalibresi 1,5 ± 0,1 mm (1,37-1,62 mm) olarak hesaplandı. Korakoide giden venlerin ortalama uzunluğu (bir kadavrada olan 2 venin uzunluk ve kalibre ortalamaları alınıp hesaba katılmıştır) 4,98 ± 0,43 cm (4,36-5,58 cm), ortalama kalibresi 1,45 ± 0,16 mm (1,28-1,72 mm) olarak hesaplandı. Sonuç: Araştırmanın sonunda korakoidin serbest vaskülarize kemik flebi olarak aktarımlarına izin verecek damarsal anatomisinin olduğu, korakoid boyutlarının olası skafoid defektlerini rahatlıkla rekonstrükte edebilecek büyüklükte olduğu saptandı. Korakoidin kurvatürlü yapısı sebebiyle morfolojik olarak skafoidi taklit edebildiği radyografik görüntüler ile ortaya konuldu. Ayrıca donör alanda korakoidin alındıktan sonra bölgedeki kas ve tendonların korakoid güdüğüne reinsersiyo edilebildiği görüldü. Tüm bunlara rağmen çalışmamızın yapılacak klinik çalışmalar ile desteklenmesi, deneysel ortamda gerçekleştirdiğimiz cerrahi tekniğin rutin klinik uygulamalara aktarılmasında öncülük edecektir.
Özet (Çeviri)
Aim: It's aimed to demonstrate the reconstruction of scaphoid defects that occur in avascular necrosis after scaphoid fractures with a vascularized coracoid bone flap in cadaver as an alternative to existing treatments. Material and Method: Five cadavers were included in the study. A total of ten shoulder and wrist areas were studied. Surgical dissections were performed using deltopectoral incision in the shoulder region and the volar incision in the wrist region. After the measurements of the arteries and veins of coracoid were completed, the coracoid bone was transferred to the recipient site with microsurgical anastomoses together with its nutritient vessels. Morphologic measurements of the scaphoid were also made and included in the study. Results: In all specimens, there was a corticoperiosteal branch extending directly from the second segment of the axillary artery to the inferomedial aspect of the coracoid process. While only one vein each going to the coracoid bone was observed in 4 cadavers, it was observed that 2 vein branches were connected to the coracoid periosteally in one cadaver. The mean length of all coracoid arteries was 4.54 ± 0.4 cm (4.01-5.03 cm), and the mean caliber was calculated as 1.5 ± 0.1 mm (1.37-1.62 mm). The mean length of the veins going to the coracoid was 4.98 ± 0.43 cm (4.36-5.58 cm), mean caliber was 1.45 ± 0.16 mm (1.28-1.72 mm) Conclusion: At the end of the study, it was demonstrated that the coracoid had a vascular anatomy that would allow transfers as a free vascularized bone flap, and the dimensions of the coracoid were large enough to easily reconstruct possible scaphoid defects. Due to the curvature of the coracoid, it was demonstrated with radiographic images that it could morphologically mimic the scaphoid. In addition, it was observed that the muscles and tendons in the donor area could be reinserted into the coracoid stump after removal of the coracoid. Despite all this, the support of our study with clinical studies will lead to the transfer of the surgical technique we performed in the experimental environment to routine clinical applications.