Çimento fabrikalarında tozlardan kaynaklı risk analizi ve çözüm önerileri
Risk analysis and solution suggestions caused by dust in cement factories
- Tez No: 785484
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖNÜL KANDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 230
Özet
Meslek hastalığının ne olduğunu buna bağlı olarak solunum yoluyla oluşan meslek hastalıklarının önemini ve bunlara neden olan en önemli etkenlerden birinin tozların olduğu belirlenmiştir. Genel olarak çimento yapısı bakımından boyutsal olarak tozsu bir yapıda bulunmakta ve bunların üretim safhasında hammaddenin işlenmesinden tutun üretilen maddenin yapısı bakımında tozlar oluşmaktadır. Bu tozların özellik olarak ne tür hastalıklar yaratmış olduğu ve bu hastalıkların oluşmaması için tozların önlenmesi amacıyla alınan önlemlere değinilmiştir. Alınan bu önlemlerden önce risk analizi yapılması gerekmekte olup bu tedbirlere en uygun yaklaşımı yapmak için risk analizleri yapılmış olan aynı koşullar altındaki üç farklı risk analizi sonucunda oluşan risk analizleri karşılaştırması yapılmış olup ideal risk analizi tespit edilmiştir. Bu çalışmada 83 parametre üzerinden Matris, fine kinney ve FMEA Yöntemleriyle yapılan risk analiz sonuçlarına göre, fine kinney yöntemi diğer yöntemlere karşı daha ideal bir yöntem olduğu görülmüştür. Yöntem olarak fine kinney belirlenerek buna bağlı olarak tedbirler fine kinney yöntemine göre tedbirler alınması uygun görülmüştür. Çimento fabrikalarında üretim safhası boyunca fabrika bölümlerinde yapılan periyodik toz ölçümleri sonucunda toz ölçümü yapılan üç firmanın farklı koşullar altında, ölçümler sonucunda karşılaştırması yapılarak tozların fazla oluştuğu alanlar tespit edilmiştir. Bu bölgelerde daha fazla önlem alınması sonucunda çimento fabrikaların da solunum yolu meslek hastalıklarından geçerek can ve mal kayıplarının önüne geçilmesi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
It has been determined what occupational disease is, the importance of occupational diseases caused by respiratory tract, and dust is one of the most important factors causing them. In general, cement is in a powdery structure in terms of dimensions and dusts are formed in terms of the structure of the produced substance, starting from the processing of the raw material during the production phase. It is mentioned what kind of diseases these dusts cause and the precautions taken to prevent these diseases in order to prevent these diseases. Risk analysis should be done before these measures taken, and in order to make the most appropriate approach to these measures, risk analyzes were made and the risk analyzes formed as a result of three different risk analyzes under the same conditions were compared and the ideal risk analysis was determined. It is made in the factory sections during the production phase in the cement factories. As a result of periodic dust measurements, the three companies, which dust measurement was made under different conditions, were compared as a result of the measurements, and the areas where dust was formed were determined. As a result of taking more precautions in these regions, it is aimed to prevent loss of life by passing respiratory tract occupational diseases in cement factories.