Fırçasız doğru akım motorunun mikro işlemci destekli denetimi
Microprocessor based control of brusless direct current motor
- Tez No: 78549
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İRFAN ŞENLİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
FIRÇASIZ DOĞRU AKIM MOTORUNUN MİKROİŞLEMCİ DESTEKLİ DENETİMİ ÖZET Bu çalışmada bir Fırçasız Doğru Akım Motoru' nun, geçici ve sürekli durum davranışı incelenmiştir, inceleme deneysel ve kuramsal olarak gerçekleştirilmiş ve elde edilen sonuçlar karşılaştırılmıştır. Kulanılan deney seti, Fırçasız Doğru Akım Motoru, konum algılama düzeneği, mikroişlemci destekli denetim birimi ve güç elektroniği devresinden oluşmaktadır. Bu deney seti kullanılarak makina üzerinde gerekli deneyler yapılmış, akım, hız ve moment için geçici ve sürekli durum eğrileri elde edilmiştir. Matematiksel model makina denklemleri kullanılarak oluşturulmuştur. Bu denklemler Euler yöntemi ile çözülerek akı m, hız ve moment değişimleri kuramsal olarak elde edilmiştir. Makinanın denetim işaretleri Intel 8031 mikroişlemcisi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Mikroişlemcili denetim birimi ve ait birimleri Bölüm4' de ayrıntılı olarak açıklanmıştır. Yapılan deneysel ve kuramsal çalışma sonucunda elde edilen veriler değerlendirilmiş ve bu değerlendirmeler Sonuç Bölümü' nde verilmiştir. Anahtar Kelimeler : Sürekli Mıknatıs, Fırçasız Doğru Akım Motoru, Mikroişlemci, Hız Denetimi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this work, transient and steady behaviour of a Brusless DC Motor is investigated. Investigation is experimentally and theoritically implemented and obtained results are compared. Experiment set consist of Brusless DC Motor, position sensor, microprocessor supported control unit and power electronic circuit. By the use of this experiment set, necessary experiments are applied to the mahine transient and steady state characteristics of current, speed and moment are obtained. Mathematical model is constructed by machine equations. Current, speed, moment and characteristics of machine are obtained theoretically by solving this equations with Euler method. Intel 8031 microprocessor is used incontrol unit, which is used to produce control signals of mahine. Control Unit and Sub Units are explained by details in 4.10. Datas obtained in the results of experimental and theoretical woks are considered and this considerations are explained in the Results Section. Keywords : Permanet Magnet, Brusless DC Motor, Microprocessor, Speed Control