İkinci ve dördüncü parmak oranının (2P:4P) hipertansiyon ile ilişkisi
The relationship with hypertension of the second and fourth finger ratio (2P:4P)
  1. Tez No: 785503
  2. Yazar: REFİK SERVİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAMAZAN FAZIL AKKOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Hipertansiyon; dünya genelinde kardiyovasküler olaylar, hedef organ hasarı, erken ölüm ve sakatlık için birincil risk faktörüdür. Hipertansiyonun patofizyolojisi karmaşıktır ve cinsiyet dahil birçok faktörden etkilenmektedir. Cinsiyet hormonları kan basıncının düzenlenmesi, kardiyovasküler risk faktörlerini ve komorbiditeleri farklı şekilde etkilemektedir. Homeobox genleri prenatal dönemde hem parmakların gelişiminden hem de ürogenital sistemlerin oluşmasında rol oynar. Elin ikinci (2P) ve dördüncü parmak (4P) uzunluklarının oranı (2P:4P) prenatal dönemdeki cinsiyet hormonlarından etkilenir. Bu çalışma; kan basıncının düzenlenmesinde ve cinsiyetler arasında yaygınlığı farklı olarak görünen hipertansiyon ile cinsiyet hormonlarının etkisi altında gelişen el parmak uzunluk oranları arasındaki ilişkiyi açığa çıkarmak amacıyla yapıldı. Hipertansiyon tanılı 200 erkek ve 200 kadın toplam 400 kişi ve aynı sayıda 400 sağlıklı kişi çalışmaya katıldı. Hipertansiyon ve kontrol grubunda bulunan kişilerin boy uzunlukları, ağırlıklar ve vücut kitle indeksleri hesaplandı. Her iki el için 2P ve 4P uzunlukları, el uzunluğu, el genişliği ölçüldü. 2P:4P oranları ve el indeksleri hesaplandı. Verilerin istatistiksel analizinde IBM SPSS Statistics Versiyon 22.0 paket programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Hypertension is the primary risk factor for cardiovascular events, target organ damage, premature death and disability worldwide. The pathophysiology of hypertension is complex and is influenced by many factors, including gender. Sex hormones affect the regulation of blood pressure, cardiovascular risk factors and comorbidities differently. Homeobox genes play a role in both the development of the fingers and the formation of the urogenital systems in the prenatal period. The ratio of second finger (2P) and fourth finger (4P) lengths (2P:4P) is affected by sex hormones in the prenatal period. In this study, it was aimed to reveal the relationship between the regulation of blood pressure and the prevalence of hypertension, which is different between the sexes, and finger length ratios developed under the influence of sex hormones. 400 people, 200 men and 200 women, who were diagnosed with hypertension, and the same number of healthy people participated in the study. Height, weight and body mass index of people in hypertension and control groups were calculated. Second and fourth finger lengths, hand width and hand length were measured for both hands. 2P:4P ratios and hand indexes were calculated. IBM SPSS Statistics Version 22.0 package program was used for statistical analysis of the data.