İnfertil olguların alt gruplarında ikinci ve dördüncü parmak uzunluk oranlarının karşılaştırılması
Evaluation of the 2nd and 4th digit lenghts in the subgroups of infertile patients
  1. Tez No: 311131
  2. Yazar: EMRE CAN AKINSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ EKMEKÇİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Giriş: Hox genlerinin ve prenatal seks steroidlerinin genital tomurcuğun gelişmesi ve uzuvların farklılaşmasında rol oynadığı bilinmektedir. Bu yüzden fertiliteyi de içeren bir çok fizyolojik ve patolojik durumun parmak oranlarıyla ilişkili olduğu ileri sürülmüştür.Amaç: Bu çalışmanın amacı infertil olguların alt gruplarında 2. parmak ve 4. parmak oranları (2P:4P) arasında ilişki olup olmadığını değerlendirmekti.Olgular ve Yöntem: Çalışmaya infertilite polikliniğine başvuran 331 erkek olgu dahil edildi. Her olguya fizik muayene, semen analizi, boy ve kilo ölçümleri yapılıp kan örnekleri alınarak hormon düzeyi incelemeleri yapıldı. Değerlendirme sonuçlarına göre olgular 7 alt gruba ayrıldı. Olguların el görüntüleri scanner yardımıyla taranarak bilgisayar ekranında 2. ve 4. parmak uzunlukları kumpas ile ölçüldü ve 2. parmağın uzunluğunun 4. parmağın uzunluğuna göre oranı hesaplanıp kaydedildi.Bulgular: Gruplar arasında 2P:4P oranına göre farklılık olup olmadığı değerlendirildiğinde hiçbir grup arasında istatistiksel anlamlı fark bulunamadı. 2P:4P oranının 1'in altında ve 1 ve 1'in üzerinde olmasına göre gruplar karşılaştırıldığında istatistiksel anlamlı fark bulunamadı. Sadece bazı benzer gruplar birleştirilerek yapılan analizde sağ elde istatistiksel anlamlı farklılık olduğu tespit edildi.Sonuç: İnfertil olguların alt gruplarında 2P:4P oranı açısından istatistiksel anlamlı farklılıklar olduğu söylenemez. Bu nedenle 2P:4P oranı, infertil hasta yönetiminde kullanılabilecek güvenilir bir tanı yöntemi olmaktan uzaktır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Hox genes and prenatal sex steroids are known to play a role in development of genital bud and differentiation of the limbs. Therefore, it has been suggested that many physiological and pathological situation that also including fertility is associated with digit ratios.Aim: The aim of this study was to evaluate whether a relationship exists 2nd and 4th digit ratios in subgroups of infertile patients.Patients and Methods: 331 male patients who admitted to infertility outpatient clinic were included the study. Physical examination, semen analysis, height and weight measurements were also performed to each case and blood samples were taken to assess hormone levels. Patients were divided into seven sub-groups according to the evaluation results. Hand images of the patients were scanned and 2nd and 4th finger lenghts measured by calliper on the computer screen. 2P:4P ratios were calculated and recorded.Results: There is no statistically significant difference between groups when 2P: 4P ratio was evaluated whether there are differences between groups. There is no significant differences between groups were found when the groups were compared according to 2P:4P ratio was