İkinci ve dördüncü parmak oranının (2p:4p) akut koroner sendrom ile ilişkisi
The relationship between the ratio of the second and fourth finger (2p:4p) and acute coronary syndrome
  1. Tez No: 805289
  2. Yazar: ANDAÇ GÜÇLÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu araştırma prenatal dönemde hormonal etki ile şekillendiği düşünülen ikinci ve dördüncü parmak oranlarının akut koroner sendrom ile ilişkisinin araştırılması amacıyla prospektif deneysel olarak yapılmıştır. Araştırmanın verileri Ağustos 2020-Ocak 2021 tarihleri arasında İstanbul'da bulunan bir Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin Koroner Yoğun Bakım ünitesinde toplanmıştır. Araştırmanın evrenini ilgili tarihler arasında Akut Koroner Sendrom tanısının koyulması neticesinde yatış işlemleri yapılmış olan 18 yaş ile üzerinde olan hastalar ve 18 yaş üzeri Akut Koroner Sendrom tanısı almamış hasta yakınları oluşturmaktadır. Örneklem hesaplama formülüne göre hasta grubu için eşit cinsiyet oranın da 102 katılımcı, sağlıklı grubu içinde eşit cinsiyet oranında 102 katılımcı toplamda 204 katılımcı olarak saptanmış ve 204 katılımcı ile araştırma yapılmıştır. Veriler anket yöntemi kullanılarak toplanmış olup öncelikle etik kurul onayına sunulmuş ve ardından kurum izni alınmıştır. Veriler, 15 soruluk Hasta Bilgi Formu ve Verniyerli Kumpas kullanılarak toplanmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin analiz edilmesinde R vers. 2.15.3 programı istatistik programı kullanılmıştır. İstatistiklerin analizinde minimum, maksimum, ortalama, standart sapma, medyan, birinci çeyreklik, üçüncü çeyreklik, sıklık ve yüzde kullanılmıştır. Sonuç olarak Akut Koroner Sendrom tanısına sahip olan katılımcıların sağ el ile sol el 2P:4P değerleri, sağlıklı kişilere oranla daha düşük olduğu göz önüne serilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted as a prospective experiment with the purpose of examining the relationship between Acute Coronary Syndrome and digit ratio of second and fourth hand fingers which are thought to be developed under the effects of prenatal hormones. Present data of the study was collected from a coronary and surgery intensive care unit of a training research hospital in İstanbul between the dates 2020 August and January 2021. Patients who are 18 and older who had been diagnosed with acute coronary syndrome and hospitalized, and their relatives who had not been diagnosed with the same syndrome and over 18 years old constituted the necessary population of the research. According to formula of calculating samples there were 102 participants with equal gender ratio for the case group while the same number and the gender ratio were applicable for the healthy group, which constitutes the total of 204 participants meaning that the research was conducted 204 participants. The data were collected with the help of the questionnaire method after the approval of the ethics committee and the permission of the institution were obtained. Data were collected using a 15-question Patient Information Form and vernier caliper. R vers. 2.15.3 statistics program was used in the process of analyzing the data obtained. Minimum and maximum value, mean, standard deviation, median, first quartile, third quartile, frequency and percentage were determined and used As a result, the present study found that the right and left hand 2D:4D digit ratios of the participants with the diagnosis of Acute Coronary Syndrome had a lower ratio than the healthy people.